Odkedy vyriekol tieto slová, ubehlo už 50 rokov, ale jeho slová sú v trhovom hospodárstve stále aktuálne – len s jednou dôležitou poznámkou. Ľuďom čoraz viac záleží na tom, ako firma k zisku dospela a či konala naozaj férovo. Trhový systém priniesol slobodu podnikania, ale zároveň vyostril celospoločenské problémy, ktoré sa týkajú sociálne slabších, menšín, masovej spotreby či drancovania prírody.

Žijeme vo svete, ktorý je transparentný a kauzy sa šíria sociálnymi médiami ako oheň. Ľudia preto oceňujú, ak firmy zdieľajú morálne hodnoty a pomáhajú životnému prostrediu či komunitám nad rámec svojich povinností. „Myslím, že nakoniec som najviac zarobil, keď som sa rozhodol pre smer, ktorý sa spočiatku zdal prospešný len ľuďom – verejnosti. Smer, ktorý spočiatku sľuboval prospech len mne a verejnosti škodu, nakoniec priniesol škodu nám obom,“ povedal kedysi známy český podnikateľ Tomáš Baťa.

Pre budúcnosť sveta je tak nutný udržateľný biznis a spoločenská zodpovednosť firiem (CSR), pri ktorej by zo ziskov neprofitovali len akcionári firiem, ale celá spoločnosť a planéta.

Ľuďom na udržateľnosti záleží

Podstatou zodpovedného podnikania pritom nie je nezištnosť nad rámec biznisu, ale vytváranie morálnych a etických hodnôt pre spoločnosť, vďaka čomu môže firma dlhodobo prosperovať. Ak tento princíp manažéri pochopia a nebudú ho robiť ako hrubozrnné PR, môžu sa odlíšiť od konkurencie a zároveň získať lojalitu zamestnancov a uvedomelých spotrebiteľov.

Práve spotrebitelia majú v rukách obrovskú moc, ktorú si často ani neuvedomujú. Svojimi 

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa