Podľa pravidelného hodnotenia výskumu a vývoja Európskej komisie s názvom Industrial R&D Scoreboard sa minulý rok v rámci Únie v tomto segmente preinvestovalo viac ako dvesto miliárd eur.

Najviac z tohto balíka, vyše tridsať percent, smerovalo do automobilového priemyslu. Tento trend na slovenskom trhu potvrdzuje aj nemecký strojársky podnik a výrobca ložísk, spoločnosť Schaeffler. Nemecká skupina potvrdila, že najnovšie poverila slovenskú dcéru projektom e-mobility. V závode na Kysuciach, kde dosiaľ vyrábajú ložiská a systémy riadení, budú vyvíjať a testovať nové pohonné moduly pre hybridy a elektromobily.

Slováci sú kompetentní

Skupina na Slovensku pôsobí v dvojici závodov v Kysuckom Novom Meste a Skalici, kde celkovo zamestnáva takmer desaťtisíc ľudí. Na Kysuciach je jeden z najväčších závodov koncernu Schaeffler. Dnes má sedem hál a portfólio piatich tisícov produktov.

Strategická investícia Schaeffleru do oblasti výskumu a vývoja na Slovensku dosiaľ absentovala. Na rozdiel od iných veľkých priemyselných hráčov z Nemecka, akými sú Continental, Krauss Maffei, Leoni či Siemens. „To, že projekt e-mobilita bol zverený do rúk Schaeffleru Kysuce, je znakom, že tento závod má dobrú pozíciu nielen v Európe, ale aj v rámci koncernu. So svojimi takmer päťtisíc zamestnancami dokazuje, že je technologicky zdatný a zvláda industrializáciu nových produktov. Na základe toho sa vedenie rozhodlo strategicky dôležitý projekt situovať do závodu na Kysuciach,“ hodnotí operatívny riaditeľ pre Európu v Schaeffler Group Jaroslav Patka.

Podľa neho to platí aj o ich druhom závode Schaeffler Skalica, ktorý sa tiež aktívne podieľa na technologickom vývoji spoločnosti a bude aj súčasťou dodávateľského reťazca pre e-mobilitu. „Pozitívne sa vníma aj rozšírenie kompetencií o testovacie oddelenie, čo podporí komplexnosť vývoja produktov v Skalici,“ dodáva.

Príležitosť pre mladých

Slovensko sa tak stalo jedným z trhov, na ktorých Schaeffler 

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa