Medzi ich klientov patria závody svetových automobiliek a najväčší dodávatelia v sektore. A to všetko dokázali bez pôžičiek od bánk a externého financovania, vďaka čomu mohli rásť aj v náročných krízových časoch. Manželia Hollenovci boli finalistami najnovšieho ročníka súťaže EY Podnikateľ roka.

Chceli sa realizovať

Spoločnosť Hollen vznikla, keď mal bývalý dôstojník nemeckej armády Heinrich von Hollen 65 rokov a jeho manželka zubná technička Margita Hollenová 47 rokov. V tom čase už boli finančne zabezpečení, cestovali a zároveň hľadali niečo, kde by sa mohli realizovať. S podnikaním mali len strohé skúsenosti, no keď sa naskytla možnosť zabezpečovať pre bratislavský závod nemeckej automobilky Volkswagen služby kontroly kvality, začali nad tým seriózne uvažovať.

„Asi dva mesiace sme to analyzovali a nakoniec sme sa rozhodli, že do toho ideme,“ spomína M. Hollenová. Ona sama nikdy nepodnikala, jej manžel niekoľko rokov viedol vlastnú farmu, ale to bolo všetko. „Bol som 27 rokov v nemeckej armáde, kde je dôraz na kvalitu a kontrolu. Vedel som, ako viesť ľudí, čo treba pri kvalite vyžadovať. Pri všetkom ostatnom sme išli viac-menej do neznáma,“ dopĺňa ju H. von Hollen.

Prvá pomoc v automotive

Činnosť firmy Hollen možno označiť za prvú pomoc v automobilovom priemysle. Pomáhajú zachytiť a odstrániť nedostatky v kvalite dodávaných dielcov. Do fabrík prichádzajú denne tisícky komponentov. Ak ich kvalitári odhalia nedostatky pri niektorých z nich, vtedy nastupuje na scénu firma ako Hollen, ktorá vytriedi dobré a zlé komponenty a prípadne ich aj opraví tak, aby sa nekvalitné dielce nedostali do finálneho výrobku. Ak pracujú pre dodávateľa, môžu preňho zabezpečiť komplexný servis priamo v automobilke od vstupnej kontroly, triedenia po výstupnú kontrolu.

„Inokedy nám môže zavolať menší dodávateľ, že vyrobil chybnú sériu dielca, chce to zastaviť, no nevie, kam sa až dostal. Vtedy spustíme kontrolu aj na piatich miestach. Ideme k jeho odberateľovi, ktorým môže byť veľký systémový dodávateľ, do automobilky alebo kontrolujeme prepravu medzi nimi a sledujeme, kde sa ten problém objaví,“ vysvetľuje generálny riaditeľ podniku Tomáš Osuský.

Nezadlžiť sa

Manželia Hollenovci začínali v malom, priamo u seba doma v kuchyni, s vlastným

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa