Ešte pred necelými dvadsiatimi rokmi tam bol tak trochu koniec sveta. Mestečká a dediny rakúskeho východného Burgenlandu susedili so Slovenskom a s Maďarskom, a hoci sa okolo nich už netiahli ostnaté drôty, strážne veže ani mínové polia železnej opony, napriek tomu sa tam pred rokom 2004 končila Európska únia.

Cesta na druhú stranu viedla cez pasové kontroly a čakanie v nekonečných radoch. V súčasnosti predovšetkým časť Burgenlandu okolo Bratislavy rozkvitla, nová diaľnica prepojila slovenskú, maďarskú i rakúsku diaľničnú sieť, stovky a možno už tisíce pôvodných obyvateľov Bratislavy si tam nakúpili pozemky, postavili domy.

Mnohí z nich chodia pracovať do slovenskej metropoly, ale žijú v najvýchodnejšom kúta Rakúska. Neziderské jazero bolo ešte v čase, keď som po roku 2000 pracoval v Bratislave, pre väčšinu mojich slovenských spolupracovníkov neobjaveným svetom.

A to napriek tomu, že to je úžasné malé more obklopené vinicami a národným parkom s vodnými byvolmi či divými koňmi a s najvyhriatejšou vodou na sever od Jadranu. More, ku ktorému dôjdete z Bratislavy aj na bicykli.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa