Hekeri zašifrovali časť firemných počítačov a za ich dešifrovanie požadovali výkupné v digitálnej mene. Celkové škody koncern zatiaľ odhadol na viac ako 41 miliónov eur.

„Škodlivý útok vírusom spôsobil, že mnohé IT systémy v spoločnosti Hydro museli byť vypnuté nie preto, že by boli infikované, ale aby sme lokalizovali vírus a zabránili jeho ďalšiemu šíreniu. Pred opätovným zapojením zdravých častí našej siete potrebujeme vyliečiť tie infikované,“ uvádza IT šéf spoločnosti Jo De Vliegher.

Neobišli ani slovenský závod

Norsk Hydro je jedným z najväčších producentov hliníka a súvisiacich produktov na svete s pobočkami a závodmi v 40 krajinách, kde zamestnáva 36-tisíc pracovníkov. Dve z týchto fabrík má aj na Slovensku v Žiari nad Hronom. Jedným je výrobca hliníka Slovalco a druhým producent hliníkových profilov Hydro Extrusion Slovakia, v ktorých pracuje dokopy 850 zamestnancov.

Kým Slovalco hekerský útok zasiahol len minimálne, výrazne sa dotkol Hydro Extrusion Slovakia. Najväčšie výpadky v produkcii celého koncernu totiž postihli práve segment výroby hliníkových lisovaných profilov.

Tieto fabriky sa neboli schopné pripojiť k výrobným systémom, čo malo za následok čiastočné výpadky produkcie a zastavenie dodávok zákazníkom. Dva dni po útoku išli len na polovičný výkon. Ceny hliníka v reakcii na tieto informácie vystrelili v čase útoku na trojmesačné maximum.

„Všetky závody Hydro Extrusion boli zasiahnuté, ale podrobnosti o jednotlivých prevádzkach nekomentujeme. Celkovo sa v segmente extruded solutions spoločnosti Hydro, ktorého súčasťou je aj slovenská fabrika, obnovila produkcia na deväťdesiat percent.

Deje sa to však s väčším zapojením manuálneho riadenia, keďže mnoho IT systémov, ktoré sú za bežných okolností dostupné, je vypnutých a obnovujeme ich,“ konštatuje pre TREND hovorca Norsk Hydro Halvor Molland.

Varovanie pred ďalším šírením vírusu

Hydro Extrusion Slovakia v Žiari nad Hronom vyvíja a vyrába

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa