Slabé čerpanie sa stalo pre príbeh slovenských eurofondov základnou poznávacou charakteristikou dosiaľ každého programového obdobia. To súčasné nie je žiadnou výnimkou. Odborníci tvrdia, že teraz je to pre Slovensko vlastne šťastím, pretože po vypuknutí koronakrízy má okamžite k dispozícii miliardy eur. Na optimizmus je ešte priskoro.

Koľko vlastne ostalo

Za programové obdobie 2014 až 2020 dosiaľ Slovensko vyčerpalo zhruba tretinu všetkých alokovaných prostriedkov. O niečo lepšie vyzerá zazmluvnenie, ktoré je na úrovni okolo 70 percent. Zvyšok je teoreticky stále k dispozícii. Malo by ísť o sumu 4,1 miliardy eur. Z nej však treba odrátať časť, ktorá je už alokovaná v žiadostiach a nachádza sa v rôznych prvotných štádiách schvaľovania. Koľko krajine na boj s vírusom na-ozaj ostalo? Úrad podpredsedu vlády pre investície a informatizáciu pod vedením Veroniky Remišovej hovorí v rámci prvej fázy o sume 1,2 miliardy eur.

No stále to nemusí byť konečný súhrn. Európska komisia podľa V. Remišovej dokonca nabáda Slovensko, aby si na boj s koronakrízou presunulo až dve miliardy eur. Ďalšie úspory sa preto budú hľadať v národných projektoch, ktorých je až 213 v hodnote 3,3 miliardy eur. Jednotlivé rezorty by ich mali v najbližšom čase auditovať. Zo spôsobu, akým podpredsedníčka vlády o národných projektoch hovorí, vyplýva, že si k nim nevytvorila príliš pozitívny vzťah.

Ale vráťme sa k prvej fáze. Balík vo výške 1,2 miliardy eur pochádza celkovo z piatich operačných programov, pričom najväčšia suma, viac ako pol miliardy eur, ide z operačného programu Integrovaná infraštruktúra. Ten sa koncom minulého roka zlúčil s problémovým programom Výskum a inovácie, ktorý mal mimoriadne slabé čerpanie. Zlučovanie bolo rýchlym hasením nahromadených problémov, ktoré mohli viesť až k prepadnutiu desiatok miliónov eur určených na vedu. Teraz to vyzerá tak, že namiesto problémovej vedy dá štát ušetrené peniaze na situáciu spôsobenú koronavírusom. Ale veda nie je jediná, ktorá ostane ukrátená.

Kreatívne presuny

Pomoc z eurofondov nie je neobmedzená a nie je bez chýb. Musí sa napríklad stále pohybovať len v rámcoch prioritných okruhov odsúhlasených pred rokmi, ktoré však vznikali na úplne iné účely a pomerne dlho sa formovali. Úradníci teda museli v krátkom čase vyvinúť istú mieru kreativity, aby dokázali do existujúcich prioritných osí vtesnať nové potreby vyplývajúce z pandemickej krízy.

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa