Pohodlne sa usádzam na gauči, vyložím si nohy na stôl, nápoj si umiestnim na dosah ruky, aby som sa nemusel príliš nakláňať. Už o malú chvíľu sa v Štátnom divadle Košice začne multižánrová inscenácia Milada Horáková. Ja ju sledujem vo svojom bratislavskom byte pomocou domáceho projektora. Kultúra sa počas koronakrízy celkom dobre adaptovala a časť z nej môžeme už bežne sledovať cez rôzne streamovacie služby.

To však neznamená, že sa budete doma cítiť ako v divadle. Kým počas prvej vlny koronakrízy sa umelci spontánne presúvali do online priestoru a z nadšenia či pocitu solidarity hrali zadarmo pre ľudí, v druhej vlne už celý kultúrny priemysel aktívne hľadá spôsoby, ako spraviť zo streamovania umenia udržateľný biznismodel a nahradiť tak obrovské výpadky príjmov.

Aj ministerstvo kultúry sa pokúsilo uhasiť neúnosnú situáciu v kultúre novým projektom Online Živé umenie. Niekoľko inštitúcií, ako napríklad Slovenské národné divadlo, Štátne divadlo v Košiciach, Štátny komorný orchester v Žiline či Štátna opera v Banskej Bystrici, začalo predstavenia a koncerty streamovať cez portál navstevnik.online za cenu jednej lacnejšej vstupenky.

Viselo to vo vzduchu

Do online priestoru sa však nezávisle od seba presunuli aj ďalší organizátori festivalov, diskusií či konferencií. V poslednom čase to bol napríklad festival dokumentárnych filmov Jeden svet, filmový festival Be2Can, intelektuálna konferencia Stredoeurópske fórum či multižánrový Festival slobody.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa