Ľudia sú menej spokojní

Píše sa rok 2014 a druhá vláda Roberta Fica si užíva komfort jednofarebného kabinetu. Smer-SD je len dva roky od svojho triumfálneho volebného výsledku na úrovni 44 percent a je jasné, že začína slabnúť. Pochopil to aj Robert Fico, ktorý práve potupne prehral prezidentské voľby s politickým nováčikom Andrejom Kiskom.

Na pracovnom sneme sa pokúša nájsť vinu na strane okresných funkcionárov, ktorých obviňuje z arogancie a žiada ich o personálny audit verejných funkcionárov v tričkách Smeru. R. Fico ponížený volebnou porážkou sľubuje, že budú padať hlavy v straníckych štruktúrach i na úrovni štátnych tajomníkov.

Vo vláde končia ministri hospodárstva a školstva. Čoskoro ich bude nasledovať aj ministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská spolu s podpredsedníčkou parlamentu Renátou Zmajkovičovou a straníckou dvojkou Pavlom Paškom. Dôvodom je vrcholiaci škandál okolo predraženého nákupu CT pre piešťanskú nemocnicu, ktorý bol dostatočne lapidárny a jednoducho podaný, aby vyvolal skutočne masívny mediálny a verejný ohlas.

Dôverou verejnosti v právny štát otriasala aj reštrukturalizácia Váhostavu, ktorý vlastní oligarcha Juraj Široký spájaný so Smerom. Súd vtedy rozhodol, že stovky drobných živnostníkov dostanú zaplatený len zlomok peňazí za vykonané práce na diaľničných stavbách pre Váhostav.

Napriek tomu bola v tom čase spokojnosť verejnosti s politickou situáciou a spoločnosťou o niečo vyššia ako dnes. Vyplýva to z porovnania dát za roky 2014 a 2018, ktoré TRENDU poskytol Michal Mislovič z agentúry Median SK. Kým pred piatimi rokmi ľudia ohodnotili svoju spokojnosť so stavom spoločnosti na škále 1 až 10 hodnotou 6, v roku 2018 to bolo už len 5,6. Hodnota 1 pritom znamená „najmenej spokojný“ a desiatka zasa „najspokojnejší“.

Vzťah Slovákov k zmenám 1/2
(%)

Kuciakova vražda hlboko zmenila i bežných ľudí

PRAMEŇ: Median SK

V prípade politickej situácie sú výsledky podobné. Ľudia ju v čase jednofarebnej vlády Smeru ohodnotili číslicou 4,5, minulý rok to bolo 4,1. „Nespokojnosť obyvateľov je pravdepodobne spôsobená udalosťami, ktoré sa stali v roku 2018. Táto nálada teda do určitej miery otvára priestor pre nových politikov a strany,“ komentuje M. Mislovič. Naráža predovšetkým na reakciu verejnosti, ktorú vyvolala vražda Jána Kuciaka a následné korupčné odhalenia.

Mladí riešia politiku čoraz viac

Z hľadiska zdravia spoločnosti je dôležité, že výsledkom narastajúcej nespokojnosti ľudí so stavom vecí verejných nie je rezignácia. Práve naopak. Záujem o politické dianie sa enormne zvýšil. V rámci prieskumov Medianu sa najvyššia kategória „veľmi sa zaujímam o politiku“ medzi rokmi 2014 až 2018 viac ako zdvojnásobila.

Celkovo sa v minulom roku zaujímalo o politiku 60 percent respondentov, zatiaľ čo v roku 2014 to bolo len 39 percent. Dáta tiež ukazujú, že skupina ľudí, ktorí sa vôbec nezaujímajú o politické dianie, sa za štyri roky zmenšila o polovicu. Dnes sa k tomuto statusu hlási ani nie desatina respondentov.

Tieto výsledky sa čiastočne prejavili aj na

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa