Starostlivosť o odvoz odpadu postupne nielen dražie, ale sa aj komplikuje. Mestám pribúdajú nové povinnosti, ktoré ich budú stáť peniaze. Najnovšie majú od začiatku tohto roka zabezpečiť triedenie kuchynského bioodpadu. Hoci niektoré obce si vybojovali odklad tejto povinnosti do začiatku júla, ďalšie separovanie ich neminie. K nemu pribúda nákup nových kontajnerov, vybudovanie infra-štruktúry na spracovanie tohto odpadu a, samozrejme, osveta medzi ľuďmi.

Triediť biologický odpad má zmysel, pretože tvorí od 30 do 40 percent komunálneho odpadu. Ak sa bioodpad vyčlení, malo by na skládky putovať menej zmesového odpadu. Skládky sú čoraz drahšie, keďže štát cielene zvyšuje poplatky za skládkovanie a postupne ho plánuje obmedzovať. Teoreticky by tak obce mali ušetriť, realita je však zatiaľ komplikovanejšia.

Spaľovňa odpadov
Neprehliadnite

Slovensko zaostáva v budovaní zariadení na energetické zhodnotenie odpadu, tvrdí šéf Kosit

Zvýšené náklady hneď, neisté úspory

Náklady na zber zmesového komunálneho odpadu po zavedení separácie bioodpadu mestám a obciam automaticky neklesnú. Práve naopak. Náklady obciam pre prvotné investície do nových zberných nádob či kompostérov v tomto roku určite porastú.

„Je chybou uvažovať v duchu, že keď začneme triediť bioodpad, hneď ušetríme. Náklady by mohli teoreticky klesnúť až s odstupom času, keď sa občania naučia poriadne triediť,“ myslí si riaditeľ portálu Odpadový hospodár Tomáš Schabjuk.

Mestá sú však v súvislosti s úsporou optimistické. Nitra verí, že z dlhodobého hľadiska na tom jej občania ušetria. „Ak bude mesto platiť za uloženie odpadu na skládke menej, nebude musieť významne zvyšovať poplatky za komunálny odpad,“ vysvetľuje hovorca mesta Tomáš Holúbek. Podľa analýzy, ktorú si dalo mesto Nitra vypracovať, by sa z dlhodobého hľadiska mohli náklady na zber zmesového komunálneho odpadu po zavedení separácie kuchynského bioodpadu znížiť približne o 30 percent.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa