Bankárom roka je prvýkrát Peter Krutil

Titul bankár roka má veľkú prestíž. Najmä preto, že najlepšieho spomedzi seba vyberajú finančníci konkurenčných bankových domov. Tentoraz cenu premiérovo udelili generálnemu riaditeľovi Slovenskej sporiteľne Petrovi Krutilovi. Ten stojí na čele najväčšej slovenskej banky od 1. januára 2018. No so Slovenskou sporiteľňou je spätý dlhodobo. Už v decembri 1998 ho zvolili za člena predstavenstva a od januára 2015 bol jeho podpredsedom.

Skúsenosti nabral aj u konkurencie. Pred nástupom do Slovenskej sporiteľne pôsobil vo VÚB a v Tatra banke v oblasti obchodovania na peňažnom a kapitálovom trhu. Od roku 1993 bol päť rokov riaditeľom a neskôr členom predstavenstva bratislavského Creditanstaltu Securities. Potom mal krátku zastávku na ministerstve hospodárstva, odkiaľ prestúpil do Slovenskej sporiteľne.

„Boli deväťdesiate roky a nevedeli sme, v akom stave banku nájdeme. To bolo obdobie boja o prežitie, keď sa banka čistila,“ spomínal P. Krutil v rozhovore pre TREND na svoje začiatky v Slovenskej sporiteľni. Šéfovia to vtedy podľa neho nemali ľahké, no stál pred nimi jasný cieľ – pripraviť privatizáciu. Nepočítal pritom s tým, že v banke zostane aj po privatizácii. „Lenže prišli ľudia z Erste, ktorí predtým pracovali v Creditanstalte ako ja. Nastúpila Regina Ovesny-Straka a banka prešla reštrukturalizáciou. Teraz už oveľa lepšie chápem, čo tým myslela, keď mi hovorila – Peter, musíš sa pozerať na celú banku. Boli to ekonomicky dobré obdobia, aj banke sa darilo.“

Na čelo Slovenskej sporiteľne sa postavil s jasnou víziou – chcel ju posúvať smerom k mladým, chcel dosiahnuť, aby to nebola len banka vidieka. Dnes považuje finančný dom, ktorý riadi, za najväčšiu digitálnu banku. Výrazne k tomu prispel aj nový internet banking George či inovácie v pobočkách. Sporiteľňa sa aj vďaka P. Krutilovi výraznejšie rozhýbala, čo nebolo v jej prípade vždy obvyklé. „Sporiteľňa prežila všetko možné – dve svetové vojny, neviem koľko hospodárskych kríz. Nie je to najrýchlejšie sa meniaca banka na svete, ale možno tento jej prístup umožnil, že nezavrela svoje brány ani v čase socializmu,“ povedal v roku 2018 pre TREND.

Poisťovateľom roka je svetový Mario Valdes

Ocenenie Poisťovák roka za rok 2019 získal generálny riaditeľ spoločnosti MetLife Amslico Mario Francisco Valdes Velasco. Napriek tomu, že poisťovni MetLife na Slovensku šéfuje už šesť rokov, jeho meno nie je širokej verejnosti známe. V poistnom sektore však nejde o žiadneho nováčika.

V spoločnosti MetLife pôsobí od roku 1994, keď firma ešte niesla meno Alico. Pred nástupom do funkcie na Slovensku už M. Valdes pôsobil ako generálny riaditeľ pre oblasť Golfského zálivu so zodpovednosťou za hospodárenie pre Spojené arabské emiráty, Bahrajn, Katar, Kuvajt a Omán. Predtým mal zodpovednosť aj za vedenie spoločnosti v Turecku.

Počas svojej kariérnej minulosti bol zodpovedný za návrhy a realizáciu stratégií na dosiahnutie hospodárskych cieľov tejto spoločnosti. Okrem toho získal skúsenosti s predajom prostredníctvom bankovo-poisťovacieho modelu, maklérstva, priameho marketingu a agentúrnych obchodných zastúpení. V tomto biznise je podľa jeho slov najdôležitejšie to, aby spokojnosť klienta stála na prvom mieste.

Okrem toho je víťaz v kategórii poisťovateľ roka aj členom výkonného tímu pre región EMEA v spoločnosti MetLife. M. Valdes vyštudoval agrobiznis na Arizonskej štátnej univerzite v USA a získal aj diplom v oblasti medzinárodného manažmentu na Americkej vysokej škole medzinárodného obchodu v Thunderbirde v štáte Arizona. V minulosti sa postupne stal členom riadiaceho tímu MetLife pre Kolumbiu, Panamu a Mexiko. Poisťovňa MetLife pôsobí na Slovensku od roku 1995, v súčasnosti má viac ako 900-tisíc klientov a takmer desaťpercentný podiel na slovenskom trhu so životnými poistkami. Aktuálne poskytuje klientom na Slovensku celkové poistné krytie vo výške bezmála dvanásť miliárd eur. Špecializuje sa na individuálne životné a úrazové poistenie a spravuje viac ako 600 skupinových poistných zmlúv pre zamestnávateľov.

Poisťovňa sa už niekoľkokrát stretla s ocenením svojej činnosti ako poisťovňa roka. Spoločnosť MetLife už dvakrát odchádzala z udeľovania TREND TOP s ocenením Poisťovňa roka. Okrem toho sa štyrikrát umiestnila na druhom mieste a dvakrát obsadila tretiu priečku.