Chce ho presadiť v dodatku ku koaličnej zmluve. Už však netrvá na tom, aby firmy dávali ďalšie platy povinne. Strana hovorí o mzdách vyplácaných dobrovoľne, bez daní a odvodov. Aby sa zabránilo špekuláciám, má byť strop platu vo výške mesačnej hrubej mzdy.

Populisticky, politicky a pokrytecky

Ústredný riaditeľ Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory Jozef Artim komentuje návrh SNS slovami, že je to 3P spôsob zníženia vysokého odvodového zaťaženia miezd: „Je Populistický, Politický a Pokrytecký.“ Podľa neho síce znižuje odvodové zaťaženie, ale vhodnejšie, transparentnejšie a koncepčnejšie by bolo plošné zníženie odvodov. Ako dodáva, pozitívom je priznanie vlády, že odvodové zaťaženie miezd na Slovensku je vysoké.

Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení SR zasa tvrdí, že systém odmeňovania má byť záležitosťou podnikateľského subjektu a jeho ekonomických možností. Podnikatelia kladne vnímajú aspoň zmenu povinného vyplácania ďalšieho platu na dobrovoľné. Môže to ušetriť náklady najmä tým firmám, ktoré dnes už túto možnosť využívajú.

Novinka môže firmám priniesť úspory, ale za cenu dodatočnej byrokracie

Poradkyňa Združenia podnikateľov Slovenska Jaroslava Lukačovičová konštatuje, že dobrovoľná verzia 13. a 14. platu môže znieť pre podnikateľov a zamestnávateľov veľmi neškodne. Niektorým môže dokonca pomôcť legalizovať vianočné odmeny, ktoré zamestnancom aj tak vyplácajú, ale kvôli odvodom mimo výplatnej pásky.„Netreba však zabúdať na to, že to je opäť len ďalší z nesystémových krokov, ktorý nerieši celkové zníženie daňovo-odvodového zaťaženia, po ktorom podnikatelia a zamestnávatelia dlhodobo volajú,“ pripomína J. Lukačovičová.

Povinné zavedenie 13. platu považuje za nesystémový krok aj Slovenská asociácia malých a stredných podnikov. Najmä v kontexte s výrazným zvyšovaním minimálnej mzdy. „Synergický efekt týchto dvoch opatrení by značne zasiahol do ekonomiky malých a stredných podnikov a živnostníkov, ktorí sú zamestnávateľmi,“ mieni prezident asociácie Vladimír Sirotka. Preto privítali, že ďalšia mzda by nemala byť pre firmy povinná.

Kto zarobí na trinástom plate

Zdroj: TREND.sk

Radšej znížiť odvody

Vyčleniť časť príjmu, oslobodiť ju od odvodovej povinnosti, a nazvať to 13. platom je nesystémový populizmus. Umožňuje však 

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa