Miestne poplatky za odpad zvýšili mnohé obce a mestá na Slovensku po dlhom čase od Nového roka. V Nitre stúpol ročný poplatok pre domácnosti o päť eur na osobu, z 25 na 30 eur. Hore išli aj poplatky pre firmy a inštitúcie. Podobne postupovala obec Dojč na Záhorí, keď poplatok vzrástol z 20 na 23 eur na obyvateľa ročne. V Trnave obyvateľ mesta v bytovom dome ročne zaplatí takmer 24 eur, čo je o necelé tri eurá viac ako doteraz.

Dôvody nárastu

Zvyšovanie poplatkov spôsobujú podľa obcí neustále rastúce náklady na odvoz a skládkovanie komunálneho odpadu.

„Poplatky zvyšujeme pre legislatívu – zvyšuje sa poplatok za skládkovanie, ale aj náklady na zberovú spoločnosť, pretože rastú mzdy plus rastú prevádzkové náklady,“ vysvetľuje starostka obce Dojč Slavomíra Melišová.

Za zvyšovaním poplatkov sú preto dva hlavné dôvody. Na obce tlačia odpadové firmy aj štát. Kapacita skládok sa zmenšuje a ich prevádzkovatelia zvyšujú ceny za uloženie odpadu. Štát zase postupne zvyšuje poplatky, ktoré obce a odpadové firmy posielajú do štátneho rozpočtu.

Výška poplatku za skládkovanie jednej tony komunálneho odpadu začala výrazne rásť už v minulom roku. Skladá sa z dvoch zložiek: časť peňazí je určená pre majiteľa skládky a časť ide do Environmentálneho fondu. Spolu to donedávna bolo 40 eur za tonu.

„Poplatok pre Environmentálny fond bol do roku 2018 dlhodobo na úrovni okolo piatich eur. Jeho výška narástla v roku 2019 na sedem až sedemnásť eur v závislosti od toho, ako obce a mestá triedia,“ vysvetľuje analytička Wood & Company Eva Sadovská.

Náklady na odvoz odpadu na skládku sa však zvýšia aj na budúci rok a stúpajúci trend bude podľa odborníkov pokračovať v ďalších rokoch. V roku 2020 dosiahnu od osem do 26 eur, v roku 2021 sa úroveň nákladov zvýši až na úroveň od jedenásť do 33 eur.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa