Minulý týždeň denník Plus jeden deň zabával svojich čitateľov článkami o tom, že deviatim parlamentným poslancom Smeru-SD z Prešovského samosprávneho kraja robí asistentku pani Anna Knapíková, ktorá inak dva dni v týždni pracuje ako vlasová stylistka. Na otázku, čo pre nich vlastne robí, dávali poslanci rôzne odpovede. Jeden si nevedel spomenúť, že takú asistentku má, dvaja vraveli, že za nich „rieši problémy“ v Prešove, a ďalší dvaja tvrdili, že pre nich vykonáva „administratívne práce“ . Poslanec Mikuláš Krajkovič dokonca povedal, že pre neho robí „niektoré veci okolo zahraničnej politiky“. Čo je celkom slušné rozpätie, evokujúce predstavu, že ide o asistentku pre všetko.

Skutočnosť, že deviati z jedenástich poslancov Prešovského kraja platia vlasovú stylistku za jej asistentské služby, si opozičný poslanec Alojz Hlina vyložil ako romantik. Podľa neho to poslanci museli dostať príkazom od niekoho, komu na pani Knapíkovej osobne veľmi záleží. A odhadol to tak, že mužom, ktorého treba hľadať za ženou, je Stanislav Kubánek, krajský šéf Smeru. Svoj záver poslanec Hlina sformuloval jednoznačne: „Pán Kubánek nech si zabezpečí svoje frajerky iným spôsobom.“

Kto presmeruje, ten má

Zdroj: ilustrácia Danglár

<strong>Pozrite si všetky Danglárove ilustrácie ku komentárom M. Leška</strong>

Lenže potom prišla informácia, ktorá túto romantickú optiku podstatne skorigovala. Peniaze pre asistentku vraj nie sú pre ňu, ale pre jej švagra Richarda Scholtésa, majiteľa spoločnosti R.S. media, ktorá dostáva zákazky nielen od samosprávneho kraja, kde je S. Kubánek riaditeľom úradu, ale pracuje aj pre stranu, v ktorej je pán Kubánek predsedom krajskej organizácie.

Podľa právneho poriadku má asistent poslanca vykonávať „odborné a administratívne služby spojené s výkonom mandátu poslanca“. Bez ohľadu na to, či roky poberá mesačne 1 039 eur pani Knapíková, alebo jej švagor, je zrejmé, že ani jedna, ani druhý žiadne odborné služby spojené s výkonom poslaneckého mandátu neodvádzajú. Prostriedky, ktorých vyplácanie sa viaže na splnenie konkrétnych podmienok, deviati poslanci Smeru použili na iný účel. Dá sa povedať, že ich jednoducho presmerovali.

Na otázku, či ide o subvenčný podvod ako o trestný čin, môžu dať relevantnú odpoveď iba príslušné orgány. Na otázku, či ide o podvod, si môže dať odpoveď každý sám. A tiež aj na to, či podvod mohol vzniknúť tak, že by o ňom nevedel šéf krajskej organizácie Smeru. Predseda parlamentu Peter Pellegrini povedal, že bude žiadať od zainteresovaných poslancov vysvetlenie a že ak ho nepresvedčia, „okamžite budú musieť urobiť nápravu“.

Bude to určite jednoduchšie, ako keby mala strana urobiť nápravu s niekým, kto je riaditeľom úradu samosprávneho kraja, šéfom krajskej organizácie strany a podpredsedom jej poslaneckého klubu.