Pokus sa mu nevydaril, keď kandidoval v prezidentských voľbách a v druhom kole ho porazil nezávislý kandidát Andrej Kiska.

Či bude R. Fico ďalšie štyri roky predsedom vlády a prekoná slovenský politický rekord, je tri týždne pred voľbami otázne. A to nielen pre pochybnosti, či má ešte vôľu zotrvať vo funkcii, ale aj pre nie celkom istú budúcnosť Smeru-SD. Hoci sa ďalšia vláda tejto strany ešte pred niekoľkými mesiacmi javila ako nevyhnutnosť, práve v týchto dňoch už táto istota stráca na sile. Podobne ako to bolo pred hlasovaním o novom prezidentovi.

Z posledného prieskumu verejnej mienky agentúry Focus vyplynulo viacero možností, ako by mohol vyzerať budúci kabinet. Pričom Smeru by na zostavenie pevnej koalície nestačila Slovenská národná strana, s ktorou ho analytici najčastejšie spájajú. Spolu by mali len o jeden hlas viac, ako je parlamentná väčšina.

„Akákoľvek dvojkoalícia okrem prípadnej koalície Smer a Sieť by bola veľmi krehká. So stranou SNS by to vychádzalo na 77 mandátov a s Mostom-Híd na 76,“ uviedol pre TREND Martin Slosiarik z agentúry Focus.

Smer sa oslabil potom, čo sa mu vyčerpala téma utečencov a na stole boli odrazu domáce témy. Percentá mu mohol ubrať najmä štrajk učiteľov, výpovede zdravotných sestier a zlý stav zdravotníctva.

Osud premiéra

Viaceré zdroje z parlamentu uvádzajú, že R. Fico aj v prípade, že sa opäť stane predsedom vlády, nemusí vo funkcii zotrvať do konca funkčného obdobia. Premiérom môže byť len dovtedy, kým bude Slovensko predsedať Európskej únii. Predsedníckou krajinou sa staneme na jar, počas polročného obdobia má šancu zviditeľniť sa nielen Slovensko, ale aj jeho premiér. V kuloároch sa spomína, že po skončení predsedníctva by mohol R. Fico prijať niektorú z významných medzinárodných pozícií.

„Takéto veci sa určite v Smere neriešia a sú to čisté špekulácie,“ reagoval pre TREND predseda parlamentu Peter Pellegrini. Práve o ňom sa hovorí ako o jednom z dvoch možných nástupcov R. Fica.

Okrem P. Pellegriniho sa už dlhšie spomína minister vnútra a podpredseda Smeru Robert Kaliňák. Obaja sa v prieskumoch už dlhšie držia v prvej desiatke najpopulárnejších politikov, hoci minister je o niekoľko priečok vyššie.

Na kandidátnej listine je R. Kaliňák druhý a P. Pellegrini tretí. Napriek tomu má mať k premiérskemu kreslu bližšie. „Niektorí zo Smeru ho už položartom v parlamente nazývajú náš budúci premiér,“ uviedol jeden z opozičných poslancov.

Aj keby sa Robert Fico stal premiérom,nemusí ním zostať do konca

Nasledovníci

P. Pellegrini má v tomto volebnom období za sebou takmer raketovú kariéru. Dovtedy nenápadný poslanec Smeru a štátny tajomník ministerstva financií sa stal najskôr šéfom rezortu školstva, keď Smer potreboval odstaviť medzi učiteľmi nepopulárneho Dušana Čaploviča. Počas krátkeho pôsobenia na ministerstve ukázal, že

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa