Tisíce drobných veriteľov Arcy pochopili, že sami nemajú šancu dostať sa k svojim pohľadávkam. Preto sa od jesene minulého roku združujú a dávajú sa zastupovať právnikmi, ktorí sa špecializujú na vymáhanie dlhov. TREND sa pozrel, kto sú vymáhači dlhov a aké sú ich motivácie zastupovať klientov Arcy Capital.

Našli sa medzi nimi aj firmy, ktoré majú spoločné pozadie či podnikanie s Arcou. Vymáhači sú zväčša české a slovenské advokátske kancelárie, i keď sa tam nájde aj cyperská firma.  Česi zhodne tvrdia, že reštrukturalizácia dlhov má byť v Česku. Slovenskí advokáti by zase radi videli proces oddlženia materskej firmy Arca Investments na Slovensku.

IFIS – najsilnejší hráč

Jedným z najaktívnejších aj najsilnejších hráčov je český investičný fond IFIS. Ten na svojom webe uvádza, že pohľadávky finančnej skupiny aj vykupuje. Jeho zakladateľ a šéf Marek Indra v rozhovore pre český týždenník Hrot naznačil, že veľa pochopenia pre reštrukturalizáciu dlhov Arcy Investments na Slovensku nemá. Právnik s nálepkou nájazdníka dúfa, že mestský súd v Prahe potvrdí rozhodnutie odvolacieho Vrchného súdu v Prahe a uzná reštrukturalizáciu dlhov v Česku.

Potom budú mať veritelia dva mesiace na prihlásenie svojich pohľadávok. Ako napokon úpadok Arcy dopadne, sa rozhodne o štyri až šesť mesiacov, keď formu oddlženia schváli veriteľský výbor. IFIS získal významnú pozíciu veriteľa Arcy na konci minulého roka. Prevzal pohľadávku od Raiffeisenbank voči krachujúcej spoločnosti Savoy Františkovy Lázně zo skupiny Arca. Investičný fond má teraz prihlásené na súde pohľadávky voči kúpeľom za 70 miliónov českých korún. M. Indra však hovorí, že záujemcov o zastupovanie majú veľa. Objem ich pohľadávok odhaduje na viac ako sedem miliárd českých korún.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa