A nielen preto, že Patrícia Jarjabková, zodpovedná za produkciu, ma hneď po vstupe do štúdia uvítala so slovami, že mi dá texty, ktoré sa mám rýchlo naučiť naspamäť. Už vyše mesiaca trvajúce debaty na „fejsbukoch“ o novinároch, nenažrancoch a konci sveta majú taký typický slovenský charakter – diskutéri zmenia názor každým zaviatím vetríka, každou správou, každým komentárom. A tak vás jeden deň ako novinára ľutujú, druhý deň vás už majú za prostitútku. Všetci sa chytajú za každé jedno slovo, aby si dokázali, kto je väčší hrdina.

Rozhodnutia o zotrvaní či nezotrvaní v médiách by pritom mali byť individuálne, pokojne zvážené a nemali by byť výsledkom davovej psychózy. Každý má iný spôsob vyrovnania sa s tlakmi, ktoré prúdia pri novinárskom povolaní z tisíc rôznych smerov. Penta-nepenta.

Kto má skutočnú moc nad médiami
Zdroj: miroslavzubek

Namieste nie je v súčasnosti ani „stavovská súdržnosť“. Táto so sebou môže niesť nesympatické odborárske aktivity a snahu kamuflovať problémové javy. To je naozaj to posledné, čo novinári a predovšetkým čitatelia v týchto nových pomeroch potrebujú. Mohol by to byť práve nezávislý kompetentný watchdog, ktorý by médiám v najbližších rokoch nastavil to správne zrkadlo v hroziacich konfliktných situáciách. Taký tu, žiaľ, nie je.

Traja redaktori, ktorí z TRENDU odchádzajú, tak robia okrem nesúhlasu s postupmi Penty v biznise aj z obavy, že hocičo napíšu, bude vnímané skepticky. To bol dôvod, prečo český týždenník Respekt, patriaci „uhľobarónovi“ Zdeňkovi Bakalovi, na seba najprv uvalil embargo a o témach súvisiacich s jeho biznisom z vlastného pera nepísal. V TRENDE sme takto neuvažovali, pretože biznis Penty je príliš široký na to, aby sa dal v týždenníku o podnikaní ignorovať.

TREND tak aj po vstupe Penty informoval o tom, že sudca, ktorý vyhovel Jaroslavovi Haščákovi pri vydaní predbežného opatrenia na zastavenie knihy o Gorile, smeruje do disciplinárneho senátu, pretože si poslanec Smeru pomýlil jeho meno s bývalým novinárom Markízy. Informoval o stratách polikliniky ProCare, o tom, ako manažér Dôvery bude expertom pre zdravotníctvo v KDH, alebo ako súdy zamietli žalobu novinára TRENDU, ktorý sa vo voľnom čase súdi so SIS-kou za to, že mu nechce sprístupniť spisy o Gorile.

Penta síce tvrdí, že v mediálnom biznise vníma aj spoločenskú úlohu, čo je však pre redakciu oveľa dôležitejšie, je, že tu neplánuje robiť charitu. K tomu môže TREND prispieť iba tým, že bude robiť naďalej kvalitné a dôveryhodné noviny, ktoré stoja za čítanie, predplatenie a udržanie pri živote.