Hádzať špinu za nečisté konanie Váhostavu, ktorý ovláda jeden z mecenášov Smeru Juraj Široký, na bývalého ministra dopravy Jána Figeľa, je marketingový ťah vystrihnutý z rovnakej propagandistickej príručky ako webová stránka Váhostavu mrzinasto.sk. Skrátka a veľmi jemne povedané, nepodarený.

Kto je podvodníkom v kauze Váhostavu a nevyplatenia dlhov vo výške 85 percent malým dodávateľom stavebnej firmy, je pomerne jednoduché určiť. A to aj bez toho, aby človek musel čakať na ortieľ vyšetrovateľov či nebodaj sudcov.

Po prvé, už spôsob reštrukturalizácie stavebnej firmy vyvoláva obrovské pohoršenie. Nie že sa na oddlžení firmy majú „priživiť“ schránkové firmy, ktorých majiteľov nepoznáme, ale podľa nových zistení TRENDU ich sila v skupine nezabezpečených veriteľov narastá do rizikovej miery. Hrozí tak, že si odklepnú dvojnásobne vyššie vyplatenie dlhov, ako bolo v pôvodnom pláne. Nikto by si toto nemohol dovoliť, ak by to zákony nedovoľovali. Prečo vládny Smer neschválil v minulosti návrhy opozičných poslancov, ktoré by podobnej situácii zabránili, sa môžeme len pýtať.

Po druhé, nie J. Figeľ, ale Váhostav je zodpovedný za to, že v čase súťaží o výstavbu diaľnic ponúkal o štyridsať percent nižšie ceny v porovnaní so štátnou expertízou. Keď premiér dnes v tejto súvislosti ukazuje na J. Figeľa ako podvodníka, účelovo klame.

Po tretie, Robert Fico svoju celú politickú kariéru postavil na jednej veľkej divadelnej hre. V nej je hlavným protagonistom, ktorý zachráni zbedačený slovenský ľud pred zlými kapitalistami. Čo tam po tom, že to boli kapitalisti vytvorení aj za Vladimíra Mečiara, ktorí stáli pri zrode dnes vládnej strany a dodnes majú vplyv na jednotlivé ministerstvá. Do zákulisia volič nevidí a za predstavenie zaplatil. To je podstatné.

Ak sa dnes premiér bije do pŕs, že on má riešenia do budúcnosti aj pre malých dodávateľov, treba ho brať s rezervou. Len hasí požiar, ku ktorému jeho „systémová“ politika prispieva. A bojí sa, že mu volič na tú pretvárku príde.

Článok vyšiel v TRENDE 15/2015 s titulkom Ktojepodvodník.sk