Vasiľa Špirka, prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry, už druhý raz obvinil vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry (NAKA). Tak ako v prvom prípade, aj v tomto ide o obvinenie, ktoré právne neobstojí, ale plní len difamačný účel. Tak ako za čias najtemnejšieho mečiarizmu.

Keď minulý rok vyšlo najavo, že minister vnútra Robert Kaliňák urobil veľmi výhodný obchod s podnikateľom Ladislavom Bašternákom, vďaka čomu nadobudol podiel v spoločnosti B.A. Haus, špeciálna prokuratúra iniciovala vyšetrovanie, pri ktorom mali príslušníci NAKA preveriť, či sa ich najvyšší nadriadený – minister vnútra R. Kaliňák – nedopustil trestného činu. Za dozorujúceho prokurátora bol ustanovený V. Špirko, ktorý už vo viacerých kauzách preukázal, že vie svoje prípady doviesť do konca a jeho obžaloby sú kvalifikované.

Prvé obvinenie

V lete minulého roku prekvapila verejnosť správa, že práve tento prokurátor sa mal dopustiť trestného činu zneužívania právomoci verejného činiteľa.

Trestné oznámenie na neho podal Ľuboš Varga, ktorý bol obžalovaný za podvod s vratkami DPH. Ten spolupracoval s prokuratúrou, aby dosiahol dohodu o vine a treste. Keď k dohode došlo, odsúdený Ľ. Varga informoval dozorujúceho prokurátora V. Špirka aj o ďalších veciach – napríklad o tom, ako prebiehalo verejné obstarávanie v rezorte vnútra.

V. Špirko si robil poznámky a na ich základe spísal zápisnicu o trestnom oznámení. Ľ Varga ju najskôr podpísal, ale vzápätí sa od nej dištancoval tým, že podal trestné oznámenie na prokurátora, že sa voči nemu dopustil zneužitia právomoci verejného činiteľa. NAKA urobila raziu u V. Špirka a jej vyšetrovateľ začal voči nemu nielen trestné stíhanie, ale veľmi rýchlo vzniesol aj obvinenie.

Prokurátor chcel pomocou „dépeháčkara“ objasniť trestné činy aj v najvyšších kruhoch. Najvyššie kruhy obviňujú prokurátora

Vtedy do prípadu vstúpil sudca Peter Šamko, ktorý urobil právnu analýzu obvinenia. Jednoznačne z nej vyplynulo, že je právne neudržateľné. Médiá, ktoré sa prípadu venovali, písali preto o možnosti, že obvinenie Špirka malo odstrániť z prípadu, ktorý sa týka ministra vnútra a podpredsedu Smeru-SD, „nesprávneho“ dozorujúceho prokurátora. Túto interpretáciu šéfovia prokuratúry striktne odmietli. Generálny prokurátor Jaromír Čižnár v auguste 2016 vyhlásil, že V. Špirkovi nikto žiadny spis neodobral, a náznaky, že prokurátora chce niekoho pripraviť o jeho prípad, označil za „štvavú vlnu proti nám“. Lenže šéf špeciálnej prokuratúry Dušan Kováčik sa podľa toho nesprával.

Kaliňákov prípad Špirkovi odobral a jeho hovorkyňa k tomu povedala: „Bolo to z dôvodu zabezpečenia plynulého vykonávania prokurátorského dozoru po vznesení obvinenia dozorujúcemu prokurátorovi.“

Prokurátorka, ktorá nahradila V. Špirka v Kaliňákovej kauze, stíhanie zastavila okrem iného aj preto, lebo vraj 

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa