TREND a Nadácia Zastavme korupciu však zistili ešte ďalšie významné skutočnosti týkajúce sa človeka, ktorý pôsobil v najbližšom okolí bývalého šéfa slovenskej exekutívy.

Nadácii Zastavme korupciu sprostredkoval jedno také svedectvo podnikateľa z východu, ktorý chcel zostať v anonymite, mediálny dom Košice DNES. Ešte vo februári, teda pred prepuknutím kauzy zavlečenia. Podnikateľ v liste opísal, ako sa zmenili pomery na veľvyslanectve v Hanoji po jeho príchode. V tom čase neboli ešte známe ani informácie o tom, že prezident Andrej Kiska nechcel Le Honga vymenovať za veľvyslanca pre rôzne podozrenia. Skutočnosť, že zdroj bol s Le Hongom v kontakte, dokladoval aj jeho vizitkou, na ktorej ako hlavnú funkciu uvádzal „poradca premiéra SR pre zahraničné obchodné záležitosti“.

Rýchlejšie za pár tisíc

Spôsob, akým sa mali na veľvyslanectve v Hanoji uplácať víza, opísal tak, že zastupiteľský úrad udeľoval od vlaňajška termín na podanie žiadostí na udelenie pobytu v časovom rozmedzí asi 1,5 roka. Oficiálnym dôvodom mala byť zaťaženosť, avšak celá vec sa podľa opisu „dala urýchliť“ tak, aby trvala maximálne niekoľko týždňov, a to za dve až tri tisícky.

Le Hong mal dávať podľa „neznámeho“ kľúča na zoznamoch žiadateľov „fajky“ alebo „krížiky“ pri menách. Od toho malo závisieť, či dostane kladné alebo záporné stanovisko.

TREND v spolupráci s Nadáciou Zastavme korupciu informácie z listu overoval. Ako pravdivé sa ukázali fakty, ktoré súviseli 

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa