V rozhovore sa dozviete:
  • Prečo sa pod vedením R.Veliča reštrukturalizácia Arcy nepodarí
  • Akú zodpovednosť cíti P. Krúpa za súčasnú situáciu v Arce
  • Prečo má J&T snahu zachrániť situáciu aj Arcu
  • Ako sa míňajú peniaze na nadmerne právne aj PR služby
  • Prečo nemôže Arca skončiť ako BMG Invest

Vyzerá to tak, že bývalí partneri investičnej spoločnosti Arca Capital si dnes nevedia prísť na meno a zhadzujú vinu za situáciu vo firme jeden na druhého. Pavol Krúpa, ktorý sa zo skupiny stiahol pred dvoma rokmi, tvrdí, že Arca prežije len s iným, kvalitnejším manažmentom a novým investorom. Tým by mohla byť napríklad skupina J&T.

Pôvodný vlastník naznačuje aj špekulatívne presúvanie aktív Arcy v rámci finančnej skupiny napríklad na Cyprus a apeluje na odstúpenie súčasného šéfa Rastislava Veliča. Zároveň priznáva vlastný podiel viny na súčasnej situácii.

Investori, ktorí nakúpili dlhopisy či zmenky Arcy, nedostanú späť všetko, možno ani nie polovicu. Je tento odhad reálny a nespôsobí medzi nimi paniku?

Panika v tejto situácii nepomôže nikomu. Prvá panika už nastala po koronakríze na jar, keď si investori húfne začali vyberať peniaze najmä z kvartálnych zmeniek. Ich emitovanie bolo veľmi odvážne už aj pred krízou. Možnosti vymáhania pohľadávok budú záležať na tom, ako sa bude situácia v Arce vyvíjať. Fakt je, že skoro všetky aktíva Arcy zasiahla koronakríza. Teraz by mal prísť kvalitný krízový manažment, ktorý by dokázal krízu zvládnuť. Mal by tiež zabezpečiť, aby nedochádzalo k ďalšej erózii hodnoty jej aktív. No a napokon by sa nemali míňať peniaze, ktoré ešte vo firme sú, na iné aktivity ako na jej záchranu.

Čo máte na mysli?

Nie sú pod kontrolou aktíva, ktoré sa presúvajú v rámci skupiny. Napríklad z Arcy Investmens do Arcy Capital Cyprus a na ďalšie entity.

Arca Capital
Neprehliadnite

Arca Capital svoje záväzky zrejme nezvládne splatiť. Čaká ju konkurz

Špekuluje sa práve nad hodnotou aktív Arcy. R. Velič nedávno hovoril o miliardových záväzkoch aj aktívach. Na jar pri predaji dlhopisov Arca komunikovala hodnotu aktív viac ako dve miliardy. Nebolo by k investorom férové najať si skúsených audítorov a urobiť konsolidovanú závierku skupiny?

Áno, bolo. Keďže sám som veriteľ, tak to očakávam. Mal by tam byť nezávislý audítor, navrhnutý veriteľmi. Ten by mal pracovať aj na oddlžení firmy v rámci reštrukturalizačného plánu. Potom by sme sa mali dozvedieť hodnotu aktív. Bude nutné vyhodnotiť, ktoré aktíva treba dofinancovať, aby nestratili hodnotu. A to J&T vie.

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa