Európa, ktorá roky prakticky nepoznala vnútorné hranice a umožňovala voľný pohyb tovaru, sa v dôsledku šíriacej sa nákazy opäť ocitla paralyzovaná uzáverami, ktoré jednotlivé členské štáty v snahe ochrániť vlastných občanov zavádzali. Tie sa v praxi premietli do niekoľkokilometrových kolón na priechodoch a s tým spojeného meškania dodávok. Ochromenie priemyslu a služieb, vyvolané do veľkej miery nevyhnutnými preventívnymi opatreniami, viedlo k zásadným zmenám v dopyte a prevádzkovateľov nákladnej dopravy nechalo odstavených v neistote.

Kamiony, doprava, dialnice
Neprehliadnite

Na čerpačky sa vracajú kamióny. Nákladná doprava sa však prebúdza len pomaly

Slovenskí dopravcovia boli na kontinentálnom trhu už pred krízou v pozícii, z ktorej nedokážu efektívne konkurovať spoločnostiam z iných krajín. Neúmerné daňové a odvodové zaťaženie ich dlhodobo núti zvažovať ďalšie zotrvanie v krajine a z roka na rok pribúdajú prípady odchodu dopravcov za výhodnejšími podmienkami do zahraničia. Skutočný rozsah dôsledkov krízy na sektor medzinárodnej kamiónovej dopravy na Slovensku bude čitateľný zrejme až o niekoľko mesiacov. Už dnes je však jasné, že mnohé firmy otrasy spôsobené vyčíňaním koronavírusu nemajú šancu zvládnuť.

Kliatba závislosti od automotive

Dosah krízy na domáci trh nákladnej dopravy bude mimoriadne vážny. Združenie automobilových dopravcov ČESMAD oslovilo v apríli svojich členov s prieskumom o dôsledkoch krízy na ich podnikanie. Sumár odpovedí načrtol situáciu, v ktorej polovica dopravcov nedokáže vyťažiť svoje kapacity, čím dochádza k miliardovým výpadkom tržieb.

Dopravcovia dlhodobo upozorňujú na to, že podmienky v ktorých fungujú, ich v porovnaní so zahraničnými náprotivkami stavajú do nelichotivej pozície. Daňové sadzby za nákladné súpravy sú na Slovensku najvyššie v kontinentálnej Európe. Konkurenciu z Poľska, Česka či z balkánskych krajín zvýhodňujú aj nižšie odvody za zamestnancov. Tieto zvýšené náklady musia následne premietať do cien prepravy a miezd zamestnancov.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa