Európska komisia predstavila bezprecedentný balík na pomoc európskej ekonomike ťažko zasiahnutej koronakrízou. O tom, či sa ho podarí aj presadiť, koľko z neho získa Slovensko ale i o tom, ako sa z krízy poučili politici, hovorí pre TREND podpredseda Európskej komisie Maroš Šefčovič.

Čo vás po dlhšom čase privádza na Slovensko?

Konečne som po otvorení hraníc mohol opäť navštíviť svoju krajinu, pozrieť dcéry, mamu a rodinu. Ale túto cestu som chcel využiť aj na to, aby som predstaviteľom vlády, parlamentu či národnej banky predstavil európske projekty, ktoré budú mať pre Slovensko historický význam.

Európska komisia predstavila naozaj ambiciózny plán. Ale je otázne, či sa ho v takom rozsahu aj podarí naplniť, stále sú tam problémy. Myslíte si, že sú riešiteľné?

Hovoríme o sume 1,85 bilióna eur, je preto samozrejmé, že o takejto veľkej sume sa rokuje veľmi zložito. Teraz je to ešte komplikovanejšie v tom, že sme skombinovali tri nástroje do jedného návrhu.

O aké nástroje ide?

Jednak je to ten klasický sedemročný rozpočet vo výške 1,1 bilióna eur. Potom sme navrhli nový nástroj obnovy, ktorý sa nazýva Nová generácia EÚ, vo výške 750 miliárd eur. A prišli sme aj s návrhom, ako pružne reagovať na situáciu, ktorá je tu a teraz, a nie čakať, kým sa všetky tieto nástroje rozbehnú, čo by bolo až začiatkom roka 2021. Táto architektúra je úplne nová. Nikdy predtým sme ju neurobili, neskúšali. Navrhujeme úplne nové riešenia.

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa