Hra Škatule, škatule, hýbte sa je rozohraná a už teraz je jasné, že minimálne do dvoch kresiel generálnych riaditeľov mestských podnikov nezasadnú úradujúci riaditelia, hoci sa o to v práve prebiehajúcich výberových konaniach pokúšali.

Vízia

Vízia nezávislého primátora Iva Nesrovnala o transparentnom výbere šéfov štyroch strategických mestských podnikov, ktoré ročne hospodária s 217 miliónmi eur, sa napĺňa. O jej úspešnom zavŕšení však nemôže rozhodnúť on, ale poslanci zastupiteľstva, ktorí musia víťazných kandidátov odsúhlasiť.

O tom, koho budú hlasovaním schvaľovať za generálneho riaditeľa a zároveň predsedu predstavenstva Dopravného podniku Bratislava (DPB), Bratislavskej vodárenskej spoločnosti (BVS), Odvozu a likvidácie odpadu (OLO) a Metra, rozhodne výberová komisia 17. septembra. Jej členovia sa pri výbere budú opierať o verejné prezentácie kandidátov a o forenzné posudky, ktoré pre mesto na každého zo zostávajúcich 17 uchádzačov o funkciu vypracovala agentúra EY. Pri každom podniku nakoniec vyberú víťaza, zastupiteľstvo ho bude schvaľovať na svojom zasadnutí koncom septembra.

Transparentné kritériá

Kritériá výberového konania na šéfov mestských podnikov pomohla mestu zostaviť Transparency International Slovensko (TIS), ktorej dvaja zástupcovia sú členmi výberovej komisie bez možnosti hlasovať. Právnik TIS Pavel Nechala TRENDU povedal, že boli nastavené tak, aby šéfovia mestských podnikov vo verejnom sektore spĺňali náročnejšie kritériá ako v súkromnej sfére a boli schopní pripraviť nielen biznis plán podniku, ale napríklad aj skladať účty pred verejnosťou, rešpektovať zákon o slobodnom prístupe k informáciám či obetovať časť zo svojho súkromia. „Tu má byť latka postavená vyššie,“ tvrdí. Veľkú váhu P. Nechala prikladá verejným prezentáciám kandidátov ako súčasti výberového konania. „Politickým dohodám v zastupiteľstve sa nedá vyhnúť, ale verejné híringy budú mať určite veľký vplyv aj na poslancov.“

Vedenie magistrátu je presvedčené, že komisiou vybraných štyroch nových šéfov mestských podnikov schváli aj zastupiteľstvo. Väčšinu v ňom majú totiž kluby, ktorých zástupcovia sedeli aj v komisii. Štyridsaťpäťčlenné zastupiteľstvo v súčasnosti ovládajú tri kluby, ktoré majú nadpolovičnú väčšinu – 14-členný Bratislavský klub na čele s Jánom Budajom, desaťčlenný Klub pre Bratislavu na čele s Martinom Borguľom a štvorčlenný klub Bratislava inak na čele s Katarínou Augustinič.

Ak by niektorý z vybraných víťazných kandidátov v zastupiteľstve neprešiel, magistrát má podľa šéfky tlačového odboru Petry Greksovej pripravených niekoľko opatrení, konkretizovať ich však nechcela. Podľa P. Nechalu by sa výberové konanie v prípade neschválenia víťaza v zastupiteľstve malo považovať za neúspešné a malo by sa zopakovať.

Menej politikárčenia?

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa