Globálna ekonomika je tento rok pripravená na výrazné oživenie, keďže vakcíny proti ochoreniu covid-19 a expanzívna politika pomáhajú napraviť škody spôsobené pandémiou, ktorá zlikvidovala viac ako štvrť miliardy pracovných miest. Uviedla to Konferencia OSN o obchode a rozvoji (UNCTAD). Predpovedá, že globálny hrubý domáci produkt sa v roku 2021 zvýši o 4,7 percenta po vlaňajšom poklese o 3,9 percenta, najstrmšom od druhej svetovej vojny.

Medzinárodný menový fond (MMF) tiež vidí signály, že zotavovanie globálnej ekonomiky naberá na sile. Varoval však, že riziká zostávajú vysoké. Patria medzi ne napríklad mutácie nového koronavírusu. Prvý námestník šéfky MMF Geoffrey Okamoto (na titulnej snímke) v prejave na China Development Forum avizoval vydanie aktualizovanej prognózy pre svetovú ekonomiku, ktorá zohľadní aj nové fiškálne stimuly v USA. Mohlo by to znamenať zvýšenie odhadov globálneho rastu oproti 5,5 percenta z januára.

Zuzana Čaputová
Zdroj: Dano Veselský

Prezidentka o dekarbonizácii a biznise

V nasledujúcich rokoch vynaložíme obrovské množstvo zdrojov na obnovenie našich ekonomík a využijeme plán obnovy v prospech celej spoločnosti na zelenú transformáciu. Na online konferencii Race to Zero in Slovakia: Business to povedala prezidentka SR Zuzana Čaputová. „Toto je niečo, čo je na prospech našim ľuďom, ekonomike, ale aj súkromnému sektoru a má viesť k vytvoreniu pracovných miest,“ zdôraznila.

Veľvyslanec Spojeného kráľovstva na Slovensku Nigel Baker upozornil, že globálny objem bezuhlíkových služieb sa do roku 2050 zvýši zo 150 miliárd libier (175 miliárd eur) až na 2,8 – 5 biliónov libier. Nové pracovné miesta vzniknú v energetike, doprave, výrobe, stavebníctve či v oblasti dizajnu a inovácií, ale aj financií.

lesy
Zdroj: Pixabay

Spor s Hojsíkom o biomasaker

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa