Pokles trhov a výhľad na obmedzenie odplát, ktoré by mali v budúcnosti klientom účtovať naznačujú, že napriek rastúcemu významu druhého piliera bude rok 2022 výrazne horší ako rekordný vlaňajšok. V roku 2021 DSS-kám prial oveľa viac.

„Kľúčová bola odplata za zhodnotenie, keďže akciové a indexové fondy rástli. Mnohé fondy dosiahli zhodnotenie okolo dvadsaťpäť percent. Nemôžeme sa dívať ale iba na jeden a zhodou okolností najúspešnejší rok DSS-iek. Správcovské firmy boli takmer desaťročie v stratách, až potom začali opatrne generovať zisk a výraznejšie zisky tvoria až v posledných troch rokoch,“ upozorňuje Miroslav Kotov, predseda predstavenstva Asociácie dôchodkových správcovských spoločností (ADSS). Ak by sa akciovým trhom darilo na úrovni historických priemerov, výsledky DSS-iek by podľa neho boli dramaticky slabšie

Miroslav Kotov, predseda predstavenstva Slovenskej dôchodkovej správcovskej spoločnosti (ASDSS) Allianz.
Neprehliadnite

M. Kotov: Garancie v druhom pilieri nefungujú. Sporiteľov budú oberať o výnosy celé roky

Novela výrazne oseká poplatky

Uplynulý rok by bol pre správcovské spoločnosti ešte priaznivejší, keby bolo rozloženie úspor v druhom pilieri vhodnejšie a sporiteľov v garantovaných fondoch by bolo menej. Za súčasným nevhodným rozložením úspor je novela zákona z roku 2013 a presun všetkých sporiteľov do garantovaných fondov. Tento krok chce súčasná vláda napraviť tým, že by sa do negarantovaných fondov malo presunúť približne sedemstotisíc sporiteľov a 3,3 miliardy eur.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa