Košický samosprávny kraj vytvorili politici umelo koncom predchádzajúceho tisícročia za mečiarovskej éry v roku 1996. Jeho jasným centrom je mesto Košice. Srdcom kraja je Košická kotlina, ktorú z východu ohraničujú Slanské vrchy. 

Založenie Inovačného centra Košického kraja a Košického klastra nového priemyslu
Neprehliadnite

Košický klaster nového priemyslu má ambície s presahom na celé Slovensko

Počtom obyvateľov je Košický samosprávny kraj druhý a rozlohou štvrtý najväčší na Slovensku. Región v sebe skrýva niekoľko historických žúp od Abova cez Zemplín až po južnú časť Spiša a takmer celý Gemer.

Tvarovo je Košický kraj dlhý a úzky. Rozprestiera sa od hraníc s Ukrajinou na Východoslovenskej nížine až po Volovské vrchy na západe. Na severe, kde susedí s Prešovských krajom, ho lemuje Slovenský raj a Spišský hrad. Na juhu zasa Slovenský kras a hranica s Maďarskom. 

Problémy a výzvy 

Košický región dostal do vienka veľa problémov a výziev. Východniari sú známi tým, že sa sťahujú zo svojich miest a dedín za prácou smerom na západ krajiny, ale aj do zahraničia. Toto vysťahovalectvo spôsobuje v kraji nedostatok ľudského kapitálu a zvyšuje náklady na demografickú zmenu.

artificial intelligence
Neprehliadnite

Umelá inteligencia má pomôcť košickým oceliarňam, aby sa stali najlepšími v Európe

Odchádzajú zväčša mladí ľudia, a tak populácia starne, čo si vyžaduje viac finančných prostriedkov na starostlivosť. Napriek tomu bol Košický kraj jedným z piatich regiónov Slovenska, ktorý v roku 2019 zaznamenal celkový prírastok obyvateľstva. Na tisíc obyvateľov pribudlo spolu 1,3 obyvateľa, uvádza Štatistický úrad SR.

Viacero obcí v kraji je už väčšinovo rómskych, pričom v nich vládne vysoká nezamestnanosť
 

Urbanizácia rovnako prebieha v tomto kraji pomalšie. Podiel obyvateľstva v mestách predstavuje len 54,5 percenta. Navyše, až tretina ľudí, ktorí žijú v mestách, sa usídlila v Košiciach, druhom najväčšom meste na Slovensku, takmer s 240-tisíc obyvateľmi.

Košická župa má vysoký podiel rómskych komunít. A nejde len o mediálne známe sídlisko Luník IX v Košiciach. Viacero obcí v kraji je už väčšinovo rómskych, pričom v nich vládne vysoká nezamestnanosť.

V celom kraji sa miera nezamestnanosti pohybuje okolo desiatich percent, no napríklad v okrese Rožňava je to viac ako 15 percent. Na porovnanie, miera nezamestnanosti na Slovensku bola v októbri tohto roka 6,8 percenta.

Cesty a doprava

So sociálnymi a ekonomickými problémami súvisí nedostatočný rozvoj cestnej siete. Košický kraj je vlastníkom len ciest II. a III. triedy. Neovplyvňuje výstavbu ciest I. triedy ani diaľnic. A práve tých je v tomto regióne málo.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa