Metropola východu – Košice, je v tomto regióne dominantná takmer vo všetkých ukazovateľoch. Žije v nej a jej bezprostrednom okolí viac než tretina populácie kraja. Ďalšie veľké mestá v kraji majú oproti Košiciam menej než šestinu obyvateľov.

Aj v Košickom kraji je viditeľná suburbanizácia – obyvatelia síce pracujú v mestách, ale sťahujú sa za lacnejšími bytmi a pozemkami do satelitov. Najviditeľnejšie je to v Košiciach, no prejavuje sa to aj v Michalovciach či Spišskej Novej Vsi.

Urbánny geograf Martin Švéda.
Neprehliadnite

Urbánny geograf: Bratislava má našliapnuté stať sa metropolou so 700-tisíc obyvateľmi

Ľudia z tohto kraja sa však sťahujú i do Bratislavy či Česka, migračné saldo je silne záporné. Napriek tomu počet obyvateľov regiónu rastie, prekonal hranicu 800-tisíc a je druhý najľudnatejší na Slovensku.

Za rastom je podľa štatistiky najmä vysoká pôrodnosť Rómov, ktorí majú v niektorých obciach kraja už väčšinu. Ani preto najrýchlejšie rastúcimi dedinami v Košickom kraji nie sú satelity, ale dediny s rómskymi osadami.

Ekonomika je koncentrovaná

Až tretina z devätnástich najmenej rozvinutých okresov Slovenska sa nachádza v Košickom kraji. Aj preto je tam nezamestnanosť v porovnaní so slovenským priemerom vysoká, v niektorých lokalitách prevyšuje 20 percent. Priemerná mzda v kraji je však druhá najvyššia po Bratislavskom kraji, v druhom kvartáli tohto roka predstihla sumou 1 152 eur dokonca aj Trnavský kraj.

V ekonomike kraja hrá hlavnú rolu priemysel a ten sa koncentruje okolo Košíc. Veľa priemyselných podnikov z čias socializmu neprežilo transformáciu na trhovú ekonomiku. Týka sa to najmä podnikov v menších mestách kraja. Koncentráciu priemyslu v okolí Košíc posilňuje aj najväčšia fabrika v kraji – oceliareň U. S. Steel. Tá zamestnáva viac ako 10-tisíc ľudí.

Okrem Košíc sú väčšie podniky už len v okresných mestách Spišská Nová Ves (Embraco), Michalovce (syráreň Bel, Chemkostav, Unomedical) či pri Rožňave (Essity, SHP Slavošovce). V Trebišove je menší výrobca čokolády ChocoSuc Partner, ktorý produkuje známe čokoládové tyčinky Deva. V Sobranciach sídli obchodná firma Slovakia Trend, ktorá dováža pracovné náradie.

infografika, kosice, doprava
Zdroj: Trend.sk

Podiel Košického kraja na HDP Slovenska je síce druhý najvyšší (11,7 percenta), ale po prepočte na obyvateľov je hlboko podpriemerný (80 percent priemeru Slovenska).

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa