Ľubomír Šoltýs rozpráva rýchlo, akoby strieľal slová zo samopalu. Pozná súvislosti viacerých biznisov, kde je jeho investičná skupina WOOD & Company aktívna. Najviac doma sa cíti vo financiách, ale čísla súka- z rukáva aj pri farmaceutickom či odpadovom biznise. Pre TREND hovorí, že napriek koronakríze verí kanceláriám a dúfa, že Európa už pochopila, že nemôže všetko dovážať z Číny, najmä nie lieky.

Do médií presiaklo, že kupujete bratislavské obchodné centrum Aupark. Rokujete o tom už od apríla minulého roka?

Tieto informácie nemôžem komentovať, v prípade potenciálnych či prebiehajúcich transakcií to nikdy nerobíme.

Medializovanú cenu okolo pol miliardy eur teda nemôžete potvrdiť?

Nie.

Pred dvoma rokmi v rozhovore pre TREND ste spomínali, že pred dekádou prišlo na Slovensko mnoho realitných zahraničných fondov, ktorým vtedy končila životnosť. Stále to platí a vy to využívate na akvizície?

Tá vlna už prebehla v tom roku 2018, keď sme naozaj veľa nakupovali väčšinou od uzavretých inštitucionálnych zahraničných fondov. Tie fondy majú svoju životnosť od sedem do 10 rokov podľa zamerania. Realitné fondy investujú skôr na tých 10 rokov. Kúpia, zainvestujú, a potom predajú čím vrátia peniaze investorom.

Aupark - súčasná podoba
Neprehliadnite

Realitný predaj roka: Bratislavský Aupark mení majiteľa, cena má byť rekordná

Máte rozpracované ďalšie transakcie?

Máme jednu v Bratislave a vo Varšave ich je niekoľko, pretože poľský trh je výrazne väčší aj aktivita je tam oveľa živšia. Vo Varšave je príležitosť aj v tom, že miestny developer niečo postavil a nový zahraničný fond pre koronakrízu ešte neprišiel. Konkurencia sa preto znížila a to sa pokúšame využiť. Máme tam kvalitné zázemie, keďže sme na tamojšej burze silným hráčom. Takže aj keď naše fondy momentálne obsahujú hlavne české a slovenské akvizície, máme ambíciu rozšíriť realitné portfólio na strednú Európu vrátane Poľska.

V Poľsku necítite tlak tamojších politikov, že podniky majú byť v poľských rukách?

Tie tlaky tam sú, ale je to aj na iných trhoch napríklad v Rusku či Maďarsku. V niektorých segmentoch je ten tlak silnejší, inde slabší. Najviac to cítiť v energetike, infraštruktúre a možno v bankách. V realitách je ten tlak minimálny.

V Budapešti máte akvizičné plány?

Môžno áno, ale aj v Bukurešti alebo v iných dôležitých mestách v regióne. Ale chceme ísť postupne. Varšava je teraz pre nás kľúčová.

Spomínajú vás aj pri druhej etape rozšírenia Lakeside Parku v Bratislave. Kúpili ste tento projekt od Immocapu?

Nie, v roku 2018 sme kúpili už existujúcu budovu Lakeside Park 01 plus pozemky okolo nej od realitného londýnskeho fondu TPG. S Immocapom sme sa dohodli, že do „dvojky“ ideme spolu, pretože oni majú na rozdiel od nás skúsenosti s developmentom. Okrem toho sa Immocap spolupodieľa na financovaní a prenájme. My rovnako riešime financovanie a prenájom plus synergiu v lokalite.

Budete aktívni aj v Lakeside Parku 03?

Áno. Vlastníme tam pozemok, na ktorom je priestor na rezidenčné bývanie. Ale to je beh na dlhú trať, , lebo tam nie sú ešte ani územné ani stavebné povolenia. Územie pri jazere Kuchajda je však atraktívne.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa