Môže to znieť cynicky, ale aj veľká ekonomická kríza spôsobená pandémiou je pre niektoré oblasti podnikania požehnaním. A keďže jedným z dôsledkov pandémie bola domáca karanténa a s tým spojená práca z domu, darilo sa hlavne softvérovým firmám alebo elektronickým obchodom. Google a Amazon mali dobré výsledky aj doteraz, ale obrovský skok zažili služby na skupinové videohovory. So stovkami tisícok nových používateľov dovtedy okrajovej záležitosti narástli aj nové riziká, ktoré tieto cloudové služby so sebou prinášajú.

Používanie cloudových videokonferenčných služieb má podľa analytickej spoločnosti Gartner za tento rok stúpnuť o 24,3 percenta. Inými slovami, za vlaňajšok tento segment dosiahol tržby vo výške 3,3 miliardy amerických dolárov. Tento rok to už má byť 4,1 miliardy. Videokonferencie sú podľa Gartnera druhou najrýchlejšie rastúcou kategóriou telekomunikačného trhu hneď po telefónnych systémoch založených na cloude. Samozrejme, toto nie je štandardný trend, ale anomália spôsobená pandémiou. Na druhej strane sa práve pre tieto neočakávané udalosti do online služieb aj videohovorov dostalo omnoho viac konzervatívnych používateľov a firiem. Také nútené testovanie. Už teraz je zjavné, že mnohým sa to oplatilo natoľko, že niektoré tieto služby budú používať aj po návrate do kancelárií.

Nepríjemný videohovor

S masívnym rozšírením cloudových služieb pre skupinové video-hovory však prišlo niekoľko doteraz takmer neznámych záležitostí. Videkonferencie sa okrem iného stali nástrojom aj pre oddelenia ľudských zdrojov pri jednej z ich obávaných úloh – prepúšťaní. Takúto síce racionálnu, ale pomerne chladnú formu si zvolila napríklad veľká sieť amerických fitnescentier 24 Hour Fitness. Zamestnanci dostali upozornenie na dôležitý skupinový videohovor mailom a na ňom sa potom dozvedeli túto nepríjemnú novinku. Podobne cez videohovor ukončil spoluprácu s 3 500 zamestnancami aj Uber. Prepustil tak až 14 percent svojej pracovnej sily.

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa