Koronakríza odhalí, do akej miery sú podniky finančne zdravé. Tie „choré“ by z trhu aj tak zrejme zmizli. Opatrenia vlády na dočasnú ochranu podnikateľov a helikoptérové peniaze však nikomu nepomôžu, ak sa súčasne neupraví legislatíva, ktorá podporuje ich záchranu. V rozhovore pre TREND to tvrdí konkurzný správca a partner advokátskej kancelárie Ikrényi & Rehák Ivan Ikrényi.

Vláda schválila pre podnikateľov, ktorí neboli k 12. marcu v úpadku, dočasné moratórium na konkurzy a exekúcie. To by malo platiť do októbra. Pomôže zabrániť tomu, aby špekulanti v čase krízy neovládli a neničili inak zdravé firmy?

Návrh vlády je založený na poskytnutí dočasnej ochrany podnikateľom. Fungovať má na princípe opt-in, to znamená že nepôsobí automaticky, ale firmy budú musieť v prípade záujmu o dočasnú ochranu požiadať súd. Bude sa teda vyžadovať aktívna rozhodovacia činnosť súdov, čo považujem za nešťastné.

Nechceme ich zahltiť, napriek tomu to ideme urobiť. Možno to bude mať podobné dôsledky v praxi ako návrhy na zápis konečného užívateľa výhod do obchodného registra na konci minulého roka. Už to spôsobilo kolaps, ktorý sa dodnes nepodarilo odstrániť, teraz ho ideme ešte viac prehlbovať.

Za bežných podmienok môžeme byť na podnikateľov prísni a mať na nich veľké nároky, ale počas krízy z nich musíme ubrať
 

Oveľa vhodnejšie sa mi javí jednoducho zbaviť dlžníkov povinnosti a veriteľov práva podať návrh na konkurz. Veritelia by nemohli iniciovať konkurz prostredníctvom pohľadávky, ktorej splatnosť nastala po 12. marci, teda po začiatku pandémie na Slovensku.

Súdy by čelili menšiemu náporu. Za správne považujem určité obmedzenia, napríklad že o dočasnú ochranu nemôže požiadať ten, kto si v tomto roku rozdelil zisk, nie je v konkurze či reštrukturalizácii. Keďže sa však vyžaduje len čestné vyhlásenie, súd nemá možnosť zistiť pravdivosť tvrdenia.

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa