Firma sa kedysi volala Zhol Zhondeushi a patrila kazašským štátnym železniciam. Po privatizácii sa stala súčasťou ťažobného molocha ENRC. Jeho čistý zisk v jednom z úspešných rokov dosiahol závratné dve miliardy dolárov. Pre lepšiu predstavu, finančné skupiny Penta a J&T dosiahli vlani čistý zisk spolu 400 miliónov eur.

Predaj synovcovi

Ťažobná firma predala v roku 2012 Zhol Zhondeushi jednému zo svojich topmanažérov Arifovi Šadijevovi. Okrem toho, že šéfoval logistickej divízii ENRC, bol aj synovcom jedného zo zakladateľov a najväčších akcionárov ENRC Patokha Chodieva. Na prevode firmy na synovca by nemuselo byť nič zlé, keby o trans- akcii vedeli všetci akcionári. Ťažobný moloch sa v tom čase obchodoval na londýnskej burze. Mal i minoritných podielnikov.

ENRC vstúpila na burzu v roku 2007 a zaradila sa medzi jej 100 najväčších britských firiem. Tie zároveň tvoria index FTSE 100 – najvýznamnejší indikátor akciového trhu v Spojenom kráľovstve. ENRC síce informovala o predaji Zhol Zhondeushi, no meno kupujúceho si nechala pre seba. Až neskôr vysvitlo, že je ním

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa