Vodárenský sektor bol aj vlani silne regulovaný štátom. Kľúčové hospodárske ukazovatele vodárenských spoločností sa tak opäť menili minimálne. Celkové tržby odvetvia z regulovanej činnosti dosiahli podľa údajov Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) úroveň 209 miliónov eur, čo je v medziročnom porovnaní približne o percento viac.

Dlhodobo paralyzované zvyšovanie cien dostalo vodárov do situácie, keď nie sú schopní z výnosov pokrývať náklady. Vodárenské firmy zápasia so zhoršujúcim sa stavom spravovanej infraštruktúry a straty vody v potrubnej sieti z roka na rok rastú.

Tabulka long form
Neprehliadnite

Zo sieťových odvetví sa vlani najviac darilo elektroenergetikom

Vodári sú pritlačení ku dnu

Vlani zaznamenali vodárenské spoločnosti značný prepad výsledku hospodárenia za pitnú vodu. Kým v roku 2018 dosahoval súhrnne takmer 5,3 milióna eur, vlani medziročne klesol až o trinásť percent, na 4,5 milióna eur. Celkový zisk vodárenských spoločností v oblasti pitnej vody dosiahol najnižšiu úroveň od roku 2016. Dlhodobo stratoví sú vodári aj v oblasti odpadových vôd. Aj keď v medziročnom porovnaní vlani stratu o tretinu znížili, rok uzavreli v mínuse 7,5 milióna eur.

Vodári varujú, že infraštruktúra je na pokraji kolapsu.
Zdroj: Trend, Maňo Štrauch
Vodári varujú, že infraštruktúra je na pokraji kolapsu.

Prísna regulácia ÚRSO povolila vlani rast cien za výrobu a dodávku pitnej vody len dvom zo štrnástich vodárenských spoločností. V porovnaní s rokom 2018 sa zvýšila priemerne len o 0,1 percenta, na 1,053 eura za kubický meter. Zmeniť cenu v oblasti odvádzania a čistenia mohlo šesť spoločností, a to najmä z dôvodu investícií na výstavbu verejných kanalizácií a čistiarní odpadových vôd. Priemerná cena vlani medziročne vzrástla o dve percentá na 1,012 eura za kubický meter.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa