Úrad si ešte vlani v lete vyžiadal od rezortu Tomáša Druckera kompletnú dokumentáciu k dvom tendrom, ktoré realizovali jeho predchodcovia. Kontrolóri chcú preveriť obstarávanie štúdie uskutočniteľnosti, na základe ktorej sa rozhodlo, že štát postaví novú bratislavskú nemocnicu v spolupráci so súkromníkom. Rovnako postup pri súťaži, v ktorej ministerstvo vybralo poradcov, ktorí pomáhali s obstarávaním konkrétneho konzorcia do PPP projektu.

Na úrade podľa jeho hovorcu Jána Mažgúta preverujú, či rezort pri týchto dvoch verejných obstarávaniach postupoval v súlade so zákonom. Na čo presne sa zameriavajú, to nekonkretizoval. Uviedol však, že kontroly spustili na základe podnetu ministerstva financií. To TRENDU uviedlo, že na ÚVO sa obrátili začiatkom augusta. Podľa tlačového odboru rezortu Petra Kažimíra tomu predchádzal vládny audit.

„No comment“

V oboch preverovaných tendroch ako víťaz uspelo konzorcium Ernst & Young Financial Advisory a Ružička Csekes. V roku 2014 s nimi ministerstvo zdravotníctva podpísalo zmluvu na vypracovanie štúdie uskutočniteľnosti, o rok neskôr na poradenské služby k chystanému tendru na súkromného partnera. Zaujímavé je, že ešte pred vyhlásením víťaza v prvom tendri do viacerých redakcií novín prišiel anonymný list „so zaručeným tipom“, že uspeje práve firma Ernst & Young.

Súťažné podklady k tomuto obstarávaniu si vyžiadalo 23 spoločností. Ponuku nakoniec poslali len dve. Okrem Ernst & Young aj architekt a špecialista na zdravotnícku projekciu Martin Gajdoš. Jeho firmu zo súťaže vylúčili, lebo podľa rezortu nepredložila žiadnu ponuku, len sťažnosť na priebeh tendra a žiadosť o nápravu. Osoba, ktorá disponovala touto informáciou, tak podľa vtedajšieho vedenia ministerstva mohla „s vysokou mierou pravdepodobnosti vysloviť tvrdenie uvádzané v liste“.

Nekonečný príbeh novej nemocnice

1987 - Štát začal stavať novú Univerzitnú nemocnicu Bratislava na Rázsochách, po troch rokoch sa výstavba zastavila

2003 - Schátranú stavbu sa vláda rozhodla predať, nikto roky neprejavil záujem

2009 - Vláda Roberta Fica chcela Rázsochy dobudovať

2010 - Nemocnica sa mala stavať ako PPP projekt

2013 - Rezort zdravotníctva vylúčil Rázsochy ako vhodnú lokalitu a určil novú, Patrónku

2015 - Vedenie rezortu zdravotníctva opäť zmenilo lokalitu, vhodnejšie majú byť Rázsochy a Ružinov

Do druhej spomínanej súťaže sa už okrem víťazného konzorcia neprihlásil nik, aj keď súťažné podklady si vyžiadalo 14 záujemcov. Ministerstvo v tom čase na to reagovalo, že podmienky účasti v tendri boli primerané a opis predmetu zákazky úplný, jednoznačný a nestranný. Napriek tomu ponuku predložila len jedna skupina záujemcov, ktorá v súťaži aj uspela.

Víťazné konzorcium si tak dokopy vysúťažilo zákazky za 3,46 milióna eur bez DPH. Podľa partnerov oboch spoločností im rezort uhradil všetky platby podľa zmlúv. ÚVO ich vraj doteraz v súvislosti so svojimi kontrolami neoslovil. Na otázku, čo hovoria na prešetrovanie tendrov, 

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa