Slovensko by malo mať do 4. apríla 2013 inú normu o financovaní politických strán, akú má teraz. Všetkých šesť parlamentných strán, ktorých poslanci tvoria novozvolenú Národnú radu SR, totiž krátko pred tohtoročnými parlamentnými voľbami podľahlo výzve troch mimovládnych organizácií a dobrovoľne prijalo záväzok, že „sprísnia pravidlá financovania straníckych aktivít do roka od nástupu nového parlamentu v prípade, že do neho budú zvolení“. Transparency International Slovensko, Inštitút pre ekonomické a sociálne reformy a Inštitút pre dobre spravovanú spoločnosť urobili správnu vec v správnom čase. Teraz treba dohliadnuť na to, aby parlamentné strany opäť latku nepodliezli.

Päťnásobne viac

Slovenské politické subjekty boli za posledné desaťročie voči sebe extrémne ústretové. Dopriali si dvojaký prepych. Maximalizovali príspevky, ktoré dostávajú od štátu, a minimalizovali možnosti, aby ich mohol niekto usvedčiť, že na svoje financovanie používajú nelegálne zdroje. Kombinácia veľkorysého štátneho príspevku a absencia reálnej kontroly vytvára patologické prostredie a vedie k tomu, že občania politické strany nielen platia, ale ešte na ne aj doplácajú.

Uplynulé desaťročie bolo pre partaje obdobím hojnosti, lebo len málokto tu od roku 2002 zvýšil svoje príjmy od štátu až päťnásobne. V období 1998 až 2002 vynaložil štátny rozpočet na politické strany približne tristo miliónov korún. Po ňom prijal parlament viacero zmien – rádovo zvýšil sumu, ktorú dostáva strana za voliča, na činnosť i sumu, ktorú inkasuje na poslanecký mandát. V období 2012 až 2016 poskytne štát politickým stranám viac než 48 miliónov eur, čo v korunách predstavuje takmer jednu a pol miliardy.

Ak nedôjde k nejakej kataklizme, v ďalšom volebnom období táto suma ešte narastie. Financovanie politických subjektov sa totiž odvodzuje od priemernej nominálnej mzdy v národnom hospodárstve. Nárast nie je zanedbateľný, lebo ak v roku 2006 dostala strana za každého voliča, ktorý jej dal svoj hlas, desať eur (päť za hlas a päť na činnosť), v tomto roku obdrží za jeden hlas až 15,72 eura.

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa