Kto si uzatvára stavebné sporenie výlučne s cieľom čo najlepšie zhodnotiť svoje prostriedky, mal by sa pozerať po ČSOB Stavebnej sporiteľni, kde je v ponuke ročné zhodnotenie na úrovni 1,8 percenta. Všeobecne však platí, že politika lacných peňazí znevýhodňuje sporenie ako také a produkty stavebných sporiteľní nie sú výnimkou.

Výhodný medziúver

Úver je podľa bodovania poroty najlepší opäť u najväčšieho hráča. V jeho ponuke sú zaujímavé najmä medziúvery. Tie poskytuje až do výšky 50-tisíc eur bez založenia nehnuteľnosti. Sporiteľňa ponúka viacero variantov medziúverov – ich poskytnutie závisí od konkrétneho klienta a splnenia podmienok.

Pri stavebnom úvere sú sadzby od 2,9 percenta a pri medziúvere od 3,19 percenta. To nie je v porovnaní s bankami až tak lákavé. Ak je však pri medziúvere bez založenia nehnuteľnosti sadzba od 4,39 percenta, pôsobí to atraktívnejšie ako napríklad účelový úver na rekonštrukciu z banky.

Hoci sa Wüstenrot stavebná sporiteľňa neumiestnila podľa bodovania poroty, z jej ponuky stojí za spomenutie úver na bývanie, ktorý platí aj pre nových klientov bez predchádzajúceho sporenia. Získať sa dá až do 90 percent hodnoty nehnuteľnosti a lákavá je fixná „úroková sadzba 1,99 percenta“.

Špecifický produkt

Komplexný pohľad na štatistiky Národnej banky Slovenska (NBS) potvrdzuje, že stavebné sporiteľne sa na ponuky tradičných bánk nechytajú. V januári tohto roka bola priemerná sadzba pri hypotékach a ďalších úveroch na bývanie na úrovni 2,4 percenta, pri stavebných úveroch to bolo 3,6 percenta a pri medziúveroch až 4,7 percenta.

Na porovnanie, historické dáta z januára 2014 hovoria, že hypotéky sa poskytovali za 3,7 percenta, stavebné úvery za 4,4 percenta a medziúvery až za 5,9 percenta. Úrokové miery pri stavebných sporiteľniach tak klesajú tiež pomerne rýchlo, ale z vyššej porovnávacej bázy.

Záujem o stavebné sporenie mal podľa predpovede TRENDU rásť v reakcii na odporúčanie NBS, ktorá komerčným bankám postupne obmedzila možnosť poskytovať úvery na celú hodnotu založenej nehnuteľnosti. Pre žiadateľov bez vlastných úspor sa mala vynoriť možnosť kombinovať hypotéku s úverom zo stavebného sporenia.

Objemy nových úverov však dramaticky nerástli. Pravda, stavebné sporenie je vhodné najmä pre menej bonitných klientov. Po šesťročnej fáze sporenia získajú nárok na úver bez ohľadu na ich bonitu. A to je v porovnaní s bankami veľká výhoda.  

Stavebné sporenie roka
(body)
BankaVariabilita produktuTransparentnosťAtraktivita sporeniaAtraktivita úveruPoplatkySúčet bodov
Prvá stavebná sporiteľňa403328343333,6
Wüstenrot stavebná sporiteľňa343030332831
ČSOB Stavebná sporiteľňa322833322730,4
PRAMEŇ: hodnotenie poroty