Reči o zvyšovaní penzií narážajú na tvrdú realitu. Slovensko si dlhodobo nemôže dovoliť vyplácať plnohodnotné 13. dôchodky. Dôvod je jednoduchý: peniaze pre starších občanov štát získava odvodovým zaťažením pracujúcich ľudí. Lenže väčšina z nich má len dvanásť výplat. Trinásty dôchodok je preto luxus odtrhnutý od reality nášho pracovného trhu. 

Politikov nedostatok peňazí ni-kdy veľmi netrápil a problémy riešia ďalším zadlžovaním krajiny. Výsledkom je verejný dlh vo výške 60,6 percenta HDP. Slovensko tak musí prevažne bankám vrátiť viac ako 60 miliárd eur a každý Slovák má na sebe štátny dlh takmer 11-tisíc.

Pri pohľade na tieto čísla začínajú už aj politici diskutovať o rozumných riešeniach. Jedným z nich je návrh na automatické zmrazovanie dôchodkov. Statne sa to, ak si štát na ich vyplácanie požičia viac ako miliardu eur. Rezort práce ubezpečuje, že do sumy sa nezapočíta dotácia druhého piliera. Razantne šetriť sa začne, keď sekera v priebežnom dôchodkovom systéme počas jedného roka prekročí dve miliardy. 

S vybavovaním penzie vám môže pomôcť niekto, kto už na dôchodku je, ale poradia vám aj vo vašej pobočke Sociálnej poisťovne. Ilustračné foto
Neprehliadnite

Zabudnite na odchod do penzie vo veku 64 rokov. Za pätnásť rokov pribudne 200-tisíc dôchodcov

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa