Bola to prvá radosť českého povolebného popoludnia. Komunistická strana Čiech a Moravy sa veľmi rýchlo ponorila do pásma pod päť percent

A na základe zloženia ich voličov bolo jasné, že už sa nad túto hranicu vstupu do parlamentu nedostane. Je možné, že víkendové české voľby, ktoré sa nám, súčasníkom, zdajú dôležité aj z mnohých iných dôvodov, vojdú do histórie práve touto udalosťou.

WA 38 Praha - Líder koalície SPOLU Petr Fiala (vpravo), ktorá združuje tri strany ODS, KDU-ČSL a TOP 09  a spolulíder koalície Piráti a Starostovia Vít Rakušan v poslednej predvolebnej debate v českom rozhlase v Prahe v piatok 8. októbra 2021. V debate sa stretli zástupcovia ôsmich strán, hnutí alebo koalícií s najvyššími preferenciami. Debata sa skončila o 13:59, minútu pred otvorení volebných miestností.  V piatok sa v Českej republike oficiálne začali voľby do Poslaneckej snemovne Parlamentu
Neprehliadnite

České voľby priniesli prekvapenia, najmä však Babiš podcenil koalíciu Spolu

Je to totiž po sto rokoch prvýkrát, keď sa vo voľbách komunisti nedostali do parlamentu. A nebudú tak svojimi totalitnými jedmi nahlodávať prostredie zákonodarného zboru a českej demokracie.

Československí komunisti ako celok podliehali Moskve, boli z Kremľa riadení, a to od začiatku viac-menej až do svojho súčasného konca. V storočných dejinách komunistickej strany sa nájde niekoľko svetlých momentov – pred Mníchovom v roku 1938, odboj po vstupe ZSSR do vojny, SNP, krátka Pražská jar 1968. A keď budeme spravodliví, aj nekrvavé odovzdanie moci v novembri 1989.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa