Štyri steny, zopár metrov životného priestoru, sprcha dvakrát týždenne, prísny režim pri návštevách či vychádzkach v rámci väznice. Toto všetko so sebou prináša jedna z foriem väzobného stíhania – kolúzna väzba, ktorú môže obvineným nariadiť súd. Odborníci, ktorých TREND oslovil, väčšinou hovoria o tom, že ide o zákonnú možnosť, ktorá má svoje opodstatnenie. Legislatíva pritom pri obvinených pozná viacero inštitútov. Jedným z nich je monitorovanie pomocou elektronického náramku. Niekoľko mesiacov týmto spôsobom zákon dozeral na obžalovaného bývalého riaditeľa televízie Markíza Pavla Ruska.

Väznice nemajú za úlohu pôsobiť pohodlným dojmom. Je preto prirodzené, že pre ľudí je pobyt za mrežami v porovnaní so slobodou zásadnou zmenou. Holé chodby, všadeprítomné mreže či obmedzený priestor v cele pôsobia už na prvý pohľad odstrašujúco. V súvislosti s výkonom väzby je však dôležité pripomenúť, že o obvinených sa rozhoduje v niekoľkých stupňoch, ktoré do veľkej miery obmedzujú možné pochybnosti o dôvodnosti samotného stíhania.

V identických podmienkach strávila sviatky väčšina bývalých vrcholových funkcionárov polície či súdov, ktorých v uplynulých mesiacoch zatkla NAKA.

Organizované skupiny

Minulý kalendárny rok zasiahla Slovensko masívna vlna zatýkania niekdajších vysokopostavených funkcionárov. V putách skončili desiatky sudcov, vplyvní ľudia z biznisu, polície či prokuratúry. Viacerí z nich navyše podľa polície fungovali v rámci organizovaných skupín.

Obzvlášť závažné je pôsobenie bývalej policajnej elity. Exprezident Policajného zboru Tibor Gašpar, bývalý šéf NAKA Peter Hraško, exriaditeľ protikorupčnej jednotky Róbert Krajmer či bývalý špeciálny prokurátor Dušan Kováčik vraj tvorili iba časť korupčnej chobotnice.

Celú skupinu údajne riadil nitriansky oligarcha Norbert Bödör. Partia vraj zbierala informácie aj o vtedajších opozičných politikoch, aktivity vraj pomáhali strane Smer-SD. Je otázne, kam zavedú vyšetrovateľov dôkazy či výpovede obvinených.

Spolupracujúci obvinení

Len nedávno sa cez sociálnu sieť ozval syn T. Gašpara, ktorý uviedol, že obvinenie jeho otca je nástrojom šikanovania a je postavené len na výpovediach spolupracujúcich obvinených. Tí však pri odhaľovaní organizovanej kriminality vyšetrovateľom výrazne pomáhajú. Obdobne sa podarilo odhaliť mafiu z deväťdesiatych rokov minulého storočia.

    „Môj otec je vo väzbe na základe svedeckej výpovede obvineného kajúcnika, ktorý sa podľa medializovaných správ priznal k státisícovým úplatkom,“ napísal T. Gašpar mladší.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa