Nie jedna, ale hneď niekoľko zmien Ústavy SR, okrem toho najzásadnejšia reforma súdnictva za posledných 15 rokov, k tomu desiatky noviel zákonov a ďalšie opatrenia. Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí) zobrala svoj mandát útokom, v prvom roku vlády Igora Matoviča (OĽaNO) dala na stôl prakticky všetko, čo mala nalinajkované v programovom vyhlásení. Hoci nie je jasné, ako sa situácia v koalícii vyvinie, aj keby kabinet skončil, M. Kolíková má viacero dôvodov na spokojnosť. Jej práca obstojí aj v porovnaní s jej predchodcami či predchodkyňami, rozsahom zmien dokonca hravo prekonala dlhoročnú populárnu tvár ministerstva Luciu Žitňanskú. Súčasná vláda nemá príliš veľa dôvodov na úsmev, ak sa jej však v niektorej oblasti darí, tak je to práve spravodlivosť. Ostatní ministri skôr prešľapujú na mieste, čaká sa na daňovú reformu, reorganizáciu Policajného zboru, zmeny v školstve a ďalšie kľúčové novely. M. Kolíková v rozhovore pre TREND zhodnotila nielen silnejúcu kritiku sudcov vo vzťahu k opatreniam, ktoré navrhla, ale aj aktuálnu atmosféru v koalícii. Podľa nej je dôležité, aby súčasná politická garnitúra pokračovala až do roku 2024. V opačnom prípade hrozí návrat starých spôsobov a justičné novely by zapadli prachom.

Všetky zásadné opatrenia ste už položili na stôl. Je to preto, že čo vláda nestihne v prvom roku, skončí sa neúspechom?

Ak sa snažíte priniesť reformy, pri ktorých je nevyhnutný istý čas na zavedenie do praxe, tak je dôležité, aby boli predstavené čo najskôr vrátane schválenia parlamentom. Nejde totiž iba o zmeny v texte zákona, ale skôr o ich uvedenie do života.

Ako keby ste predpokladali koaličnú krízu...

Určite som nič takéto absolútne nepredpokladala. Ale ako som už povedala, pri takýchto zásadných reformách naozaj nie je čas niečo odkladať, treba pracovať od prvého dňa, aby boli uvedené do života. Lebo to je úplne kľúčová časť pri reforme.

Ak teda stihnete, plánujete predstaviť aj ďalšie zmeny?

Kľúčová je súdna mapa, o ktorej dôležitosti pre justíciu som presvedčená. Myslím si, že to môže priniesť hlboký nádych pri rozhodovaní súdov, dĺžke konaní či zjednocovaní judikatúry. Je dôležitá aj ako preventívny nástroj boja proti korupcii, pretože ak zväčšíme obvody, tak je zložitejšie vytvárať nátlak na verdikt v konkrétnej veci. Ak dáme bokom súdnu mapu, tak ako dôležité vnímam zmeny v Občianskom zákonníku, s ktorými by sme sa mohli posunúť ešte v tomto roku, a nový zákon o obchodných spoločnostiach. Budú to významné kroky smerom vpred v úprave vzťahov, ktoré súvisia s naším každodenným životom.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa