Na Slovensku nebolo nikdy toľko bieleho prášku ako dnes. Hovoria to lekári aj štatistiky, podľa ktorých pribúda užívateľov kokaínu. Rozšírený je medzi manažérmi, právnikmi či podnikateľmi. Aj keď policajti registrujú užívateľov tejto drogy „vyššej vrstvy“ aj v Nitrianskom či Prešovskom kraji, dopyt je najmä v hlavnom meste. Tu je totiž najviac ľudí, ktorí si ju môžu dovoliť.

Gram kokaínu stojí 80 až 120 eur v závislosti od regiónu. Túto pomerne vysokú cenu sú manažéri ochotní zaplatiť, aj keď účinkuje relatívne krátko – asi pol hodiny. Je to však cena nielen za zvýšenie výkonnosti, ale aj „kvalitu“ drogy a status.

Užívaním kokaínu manažéri demonštrujú svoje spoločenské postavenie a zároveň sa „chránia“. Množstvo drog má totiž rôzne prímesi a ak užívateľ neodhadne správne množstvo, môže sa predávkovať. Hrozí zablokovanie ciev, zastavenie prietoku krvi do srdca či mozgu, teda infarkt či mŕtvica.

Oproti pervitínu, ktorý sa vyrába v pokútnych laboratóriách, je kokaín „čistejší“ a medzi bohatými aj žiadanejší. „Pervitín je skôr droga chudobnejších manažérov,“ dodáva riaditeľ Centra pre liečbu drogových závislostí v Bratislave a hlavný odborník rezortu zdravotníctva na závislosti na Slovensku Ľubomír Okruhlica.

Kuriérom za 30 minút

Z dotazníku Global Drug Survey, ktorý vo viacerých krajinách vrátane Slovenska koordinuje University College London, vyplýva, že ku kokaínu sa ľudia dokážu dostať do pol hodiny. „Nie je pochýb o tom, že domáca donáška drog je čoraz populárnejšia. Vo veľkých mestách je 

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa