Zmiešané dopady, miernejšie ako predošlé roky, porušenie legislatívneho procesu či premárnená príležitosť. Všetky tieto hodnotenia padajú na adresu tohtoročných daňovo-odvodových zmien. TREND sa na ne pozrel optikou biznisu – koho potešia, komu hrozia väčšie platby do štátnej kasy a či sa prípadne ešte nájde aj priestor na manévrovanie. Keďže mantinely sa každým rokom viac a viac zužujú.

Zrejme najčitateľnejší vplyv na biznis prináša zníženie sadzby korporátnej dane z 22 na 21 percent. Zníženie poteší, no slovenská sadzba ostane naďalej jedna z najvyšších v regióne. Štátna kasa sa týmto krokom ochudobní o približne 130 miliónov eur. O to viac bude potrebné preratúvať pri ostatných opatreniach.

Napríklad živnostníkom na jednej strane narástli paušálne výdavky, ktoré si môžu automaticky odrátať od zdaňovaných príjmov. Zároveň im však stúpli minimálne odvody. Tie platí väčšina SZČO. Príjmovo najúspešnejším živnostníkom, ale aj zamestnancom zas štát nečakane zdvihol odvody.

Oficiálne ide o skupinu zhruba 15-tisíc ľudí, no napríklad opozičný poslanec Jozef Mihál (SaS) túto skupinu vidí niekoľkonásobne robustnejšiu. Pretože limity pri odvodoch využívali firmy na konci roka aj na štedré odmeňovanie priemerne zarábajúcich.

Otázny ostáva vplyv rozširovania osobitných odvodov na peňaženky bežnej populácie. Napríklad poisťovne premietnu do cien nový osempercentný odvod z neživotných poistiek. Medzi ne patrí havarijná poistka či poistenie domácnosti a nehnuteľnosti.

Koho prekvapia nové dane a odvody

Zdroj: KPMG, ilustrácia Zsolt Lukács

Viac na mzdy

Ak sa pozrieme na firmy ako celok, pozitívnym krokom je zníženie sadzby dane z príjmov právnických osôb. Na druhej strane prinesú zmeny odvodového zaťaženia firmám zvýšenie osobných nákladov, hlavne ceny práce vysoko kvalifikovaných a hodnotených zamestnancov.

Počas pár týždňov politici prekvapivo zvýšili horné hranice pre odvody. Pôvodne s takou úpravou pritom legislatíva ani pri zdravotných, ani pri sociálnych odvodoch nerátala. Špekuluje sa, že sa politici pre tento krok rozhodli po tom, čo si vládna SNS na úrovni koalície presadila zvýšenie paušálu. A príjmami z vyšších odvodov chcela dorovnať výpadok rozpočtu kvôli nižším príjmom od živnostníkov.

Je možné, že rast nákladov na prácu najhodnotnejších zamestnancov sa prejaví tak, že uskromniť sa budú musieť nižšie postavení zamestnanci 

Ešte vlani sa platili odvody z hrubého príjmu najviac 4290 eur mesačne. Kto mal vyššie príjmy, stále platil odvody len z daného maxima. Od tohto januára sa sociálne odvody platia až z príjmu 6 181 eur, zdravotné odvody nie sú už ohraničené vôbec. „Možno predpokladať, že dôjde k úpravám mzdovej politiky,“ konštatuje Robert Kolár, tax director KPMG Slovensko.

Jednak rast nákladov za prácu najhodnotnejších zamestnancov a manažmentu okreše celkový balík, čiže nižšie postavení zamestnanci sa budú musieť uskromniť alebo zabudnúť na valorizáciu platov.

Jednak sa budú hľadať aj alternatívne formy odmeňovania top zamestnancov. „Vzhľadom na ročné zúčtovanie zdravotného poistenia aj vzhľadom na spôsob výpočtu maximálneho vymeriavacieho základu na účely sociálneho poistenia už nie je možné optimalizovať odvodové povinnosti zamestnancov vyplatením vysokej jednorazovej odmeny. Možno však očakávať, že niektorí zamestnávatelia budú vo väčšej miere namiesto pracovno-právneho vzťahu uzatvárať so zamestnancami, prípadne s ich spoločnosťami, zmluvy obchodno-právne, čím sa vyhnú vyššiemu odvodovému zaťaženiu a s ním súvisiacej administratíve,“ odhaduje Robert Kolár.

Základné zmeny v daniach a odvodoch 2017

 • Firemná daň od 1. januára klesla na 21% (z 22 %).
 • Dividendy zo ziskov za účtovné obdobie začaté 1. 1. 2017 pre fyzické osoby sa zdania zrážkovou daňou 7 % (35 % ak zdroj alebo príjemnca dividendy je v nezmluvnej krajine), no rušia sa zdravotné odvody z dividend.
 • Živnostníci si budú môcť odrátať paušálne výdavky až do výšky 60 % (predtým 40 %), najviac do sumy 20 000 eur ročne, pričom si ich nemusia uplatňovať po mesiacoch.
 • Stúpnu minimálne základy u zdravotných a sociálnych odvodov.
 • U sociálnych odvodov sa zvýšila horná hranica pre ich platenie - aktuálne sa platia až z príjmov 6 181 eur (predtým 4 290 eur), u zdravotných odvodov sa horná hranica zrušila úplne, platia sa zo všetkých príjmov.
 • Predlžuje sa a zvyšuje osobitný odvod pre podniky z regulovaných odvetví a banky.
 • Zavádza sa osobitný odvod 8 % na celé neživotné poistenie - poisťovne ho budú platiť z vybraného poistného (doteraz sa platil len u povinného poistenia áut).
 • Zavádzajú sa úroky z omeškania vo výške 1,5 % pri neoprávnene zadržanej vratke DPH - daniari ich daňovníkom musia rátať a platiť od 6. mesiaca po termíne pôvodného vyplatenia vratky.
 • Novela Daňového poriadku sprísňuje postihy voči daňovníkom vo viacerých oblastiach
 • Vyplatený likvidačný zostatok spoločníkom – fyzických osôb je od 1. 1. 2017 predmetom dane z príjmov, teda ho musia zdaniť.

Zmeny odvodov pre živnostníkov

 • Minimálny vymeriavací základ u sociálnych odvodov stúpol na 429 eur (zo 441,50 eur), živnostníci tak najmenej zaplatia 146, 35 eur, najviac 2 048,99 eur (z príjmu 6 181 eur a vyššieho). vypočítané z nového maximálneho vymeriavacieho základu pre SZČO je 2 048,99 eura.
 • Minimálny základ pre platenie zdravotných odvodov stúpol na 441,50 eur, najnižšie preddavky stúpli na 61,81 eur (predtým 60,06 eur), zrušila sa horná hranica pre platenie odvodov.

Aké odvody/dane sa platia z dividend (platí pre FO)

 • Dividendy za účtovné obdobie, ktoré začalo najneskôr 1. 1.  2003, sa zdaní zrážkovou daňou 7 percent (odvedie platiteľ dividendy).
 • Z dividend za účtovné  obdobie, ktoré trvalo v období od roku 2004 do konca roku 2010, sa neplatí ani daň, ani odvody.
 • Z dividend zo ziskov za roky 2011 až 2016 sa platia zdravotné odvody vo výške 14 %, pri vyplatení tento rok platí strop 52 980 eur (vyplatením si kumulovaných dividend možno na odvodoch ušetriť).
 • Dividendy z účtovného obdobia od 1. 1. 2017 sa zdania zrážkovou daňou 7 percent (odvedie platiteľ  dividendy), sadzba stúpa na 35 %, ak zdroj alebo príjemca dividendy je v nezmluvnej krajine.

Najlepší budú ešte drahší

Rast mzdových nákladov bude sprevádzať hlavne najlepšie hodnotené pozície v oblasti intelektuálnych služieb, ako sú poradenské služby, IT, telekomunikačný sektor či finančné služby. Zníženie sadzby dane o percentuálny bod tak v kontexte všetkých prijatých zmien nemusí zďaleka kompenzovať zvýšenie daňovo-odvodového bremena spoločností.

Zvýšenie horných hraníc odvodov oslabí konkurencieschopnosť Slovenska najmä v oblasti IT

Podľa poradenskej spoločnosti Grant Thornton Slovensko môže zvýšenie horných hraníc oslabiť konkurencieschopnosť Slovenska najmä v oblasti IT. Čo sa týka nárastu mzdových nákladov pre firmy, vyčíslila ich spoločnosť v krajnom prípade aj na 

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
 • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa