Na Slovensku sú pritom väčším problémom vysoké odvody než dane. Myslí si to väčšina odborníkov, ktorých TREND oslovil. Podľa analytika Tatra banky Juraja Valachyho je problémom napríklad tichý rast zdanenia zamestnancov, keďže odpočítateľná položka prakticky nerastie. Miera zdanenia fyzických osôb sa tak stále zvyšuje. Pri zdaňovaní firiem je dôležitejšie to, aby Slovensko nebolo veľmi vzdialené od sadzby v okolitých štátoch.

„No ozajstným problémom je podfinancované školstvo, zdravotníctvo a cestná či železničná infraštruktúra. Na ne potrebujeme veľa peňazí, keďže v každej z nich je obrovský skrytý dlh z minulosti,“ pripomína J. Valachy.

Kozmetika odvodov

Podľa Mosta-Híd by do invalidného fondu zamestnanec mal odvádzať z hrubej mzdy nie tri, ale len dve percentá. Okrem toho by sa mali znížiť odvody zamestnávateľa, SZČO aj dobrovoľných poistencov do rezervného fondu Sociálnej poisťovne zo 4,75 na 0,75 percenta. V starobnom sporení chce strana zvýšiť odvody zamestnávateľa o štyri na 18 percent a u živnostníkov a dobrovoľných poistencov z 18 na 22 percent.

Pre zamestnancov a SZČO to bude znamenať len o jedno percento nižšie sociálne odvody. Táto zmena má zvýšiť čistý príjem zamestnanca zarábajúceho priemernú mzdu o sto eur ročne. Ale minimálne odvody SZČO porastú, keďže sa zvýšia vymeriavacie základy, ktoré sú nadviazané na priemernú mzdu.

„Odvody sa znížia len symbolicky, ale

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa