Dva roky – to je čas, keď sa láme volebný cyklus. V prvom polčase vládnutia sa politici väčšinou snažia presadiť dôležité, no nepopulárne reformy. Ďalšie dva roky sa stratégia mení a hlavným cieľom vlády je voliča ničím nenahnevať.  Vtedy politici pri moci čakajú, kým ich reformy zo začiatku volebného obdobia začnú prinášať úspech. Na Slovensku to však takto nefunguje. Krajina nevidela žiadnu zásadnejšiu ekonomickú reformu už pätnásť rokov. K nulovému reformnému nasadeniu predchádzajúcich vlád Smeru sa pridala súčasná koalícia.

Plány boli veľké, o čom svedčí aj programové vyhlásenie vlády nabité zásadnými reformnými krokmi. To, že sa nepodarilo stabilizovať verejné financie, je v čase covidu ospravedlniteľné. Koalícia však v posledných týždňoch zmietla zo stola zásadnú zmenu daňovo-odvodového zaťaženia smerom k prorastovému mixu.

Žiadna rovná daň, žiadne zvyšovanie nepriamych daní. Aká-taká reforma dôchodkového systému síce prišla a čiastočne zvýšila udržateľnosť systému, no ukázalo sa, že koalícia nie je v podpore zásadnejšej reformy cez ústavný zákona jednotná. A jej jednotu už čoskoro tvrdo preverí aj potreba optimalizovať nemocničnú sieť (rozumej rušenie neefektívnych nemocničných oddelení) alebo obyčajné odvolávanie ministra vnútra v parlamente.

vakciny
Neprehliadnite

Zamestnanci po celom svete stoja pred dilemou: očkovanie alebo výpoveď

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa