Zmeny vo verejnom obstarávaní, ktoré vo svojej novele navrhol vicepremiér pre legislatívu Štefan Holý (Sme rodina) a v zákone o súdnej ochrane vo verejnom obstarávaní ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí), čelia kritike azda všetkých zainteresovaných. Návrhy, ktoré majú zrýchliť a zefektívniť štátne a verejné nákupy a vniesť do nich viac transparentnosti, podľa kritikov spôsobia pravý opak. Deštrukciu súčasného, hoci nie dokonalého, ale funkčného systému. Bývalá premiérka Iveta Radičová, za ktorej vlády sa zaviedlo napríklad povinné zverejňovanie zmlúv na internete, za tým vidí dokonca jednoznačný lobing.

Drzá ignorácia

Novela z dielne Š. Holého dostala v pripomienkovom konaní, ktoré sa začalo v polovici decembra a skončilo sa v silvestrovskú noc, takmer päťsto pripomienok, z ktorých bolo tristopätnásť zásadných. Už načasovanie komentovala zástupkyňa iniciatívy Rule of Law Gabriela Šaturová, že ak by sa chcel predkladateľ vyhnúť verejnej kontrole, nevyzeralo by to inak.

Štefan Holý
Neprehliadnite

Je Holého novela k štátnym nákupom ilegálna? Prokuratúra spochybnila vicepremiérovu kompetenciu

Až vtedy sa odborná i laická verejnosť dostala k samotnému zneniu novely. Od októbrovej tlačovej besedy, na ktorej spolu s premiérom a predsedom NR SR predstavili zámer „revolúcie vo verejnom obstarávaní“, totiž Š. Holý s verejnosťou nekomunikuje. A nielen s ňou. Márne sa k nemu dobýja aj predseda Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO), ktorému ani nezdvíha telefón. Do uzávierky [štvrtok 14. 1. – pozn. TRENDU] vicepremiér neodpovedal ani na otázky TRENDU.

Novelu konzultuje len s partnerskými ministerstvami, ktoré ovládajú koaliční partneri. Ich strany nevyhnutne potrebuje na jej schválenie. Ani to mu však nepomohlo, pretože s výnimkou OĽaNO sa napokon pridali ku kritikom návrhu a bez zásadných zmien ho nepodporia.

Výzva na stiahnutie

„Vzhľadom na množstvo a najmä na povahu zásadných pripomienok sa javí ako najracionálnejšie, aby predkladateľ stiahol návrh zákona z legislatívneho procesu,“ uvádza predseda ÚVO Miroslav Hlivák, ktorý výzvu adresoval aj Š. Holému a premiérovi. Aj tá zostala bez odpovede. Úrad po širokej odbornej diskusii trvajúcej vyše roka pripravil vlastnú novelu zákona, ktorú konzultoval aj s Európskou komisiou a OECD. Je to jeho druhý pokus presadiť napríklad postihovanie a rýchle vyrovnaie so špekulatívnymi námietkami, ktoré zdržujú tendre. Hoci aj proti nej sú rôzne výhrady, v porovnaní s novelou vicepremiéra Š. Holého je to iný svet.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa