Hollywoodske štúdiá chcú tradične využiť voľnejší čas a do kín lákajú svojimi najočakávanejšími hitmi mladé publikum. Vlani však akékoľvek pravidlá zmenila pandémia koronavírusu a štúdiá letnú sezónu 2020 de facto pochovali. Ako to bude tento rok? Lepšie. Ale stále tak trochu inak, než sme bývali zvyknutí.

Pozvoľný návrat

Luxusné automobily, urastené devy a svalnatí hrdinovia. Bláznivá rýchlosť áut aj filmového strihu. Dej… No, na ten sa príliš neupínajte. Vo filmovej sérii Rýchlo a zbesilo oň zase až tak veľmi nejde. Napriek tomu táto séria, ktorá odštartovala už pred dva-dsiatimi rokmi, patrí k najpopulárnejším filmovým franchisingom posledných rokov a tento rok má jej deviate pokračovanie opäť prilákať do kín milióny divákov po celom svete.

Rýchlo a zbesilo sa má stať oslavou toho, že opäť môžeme ísť do kín, že sa mierne zhrdzavené súkolie hollywoodskej mašiny na sny znovu roztáča. Či sa to skutočne podarí, zistíme niekedy na rozhraní júla a augusta, ale to, že sa diváci na celom svete do kín pozvoľna vracajú, je viditeľné už teraz. Dôkaz priniesla snímka Tiché miesto 2, horor o zvláštnych mimozemšťanoch, ktorí síce nič nevidia, ale čertovsky dobre počujú. Ten sa stal prvým filmom, ktorý v USA prekonal hranicu sto miliónov dolárov hrubých tržieb. „Stalo sa to po pätnástich dňoch v distribúcii. To by v normálnych časoch najskôr nestálo ani za reč. V novej realite definovanej pandémiou covidu-19 je to však znak síce pomalého, ale stále aspoň nejakého návratu do kín,“ uviedla Rebecca Rubinová z magazínu Variety.

Pandémia zabila kiná

Podobná situácia pozvoľného návratu panuje na väčšine trhov vrátane slovenského a českého. „Pandémia covidu-19 a s tým spojené opatrenia zasiahli v roku 2020 všetky oblasti kultúry, kiná a distribúciu nevynímajúc. Kiná boli v roku 2020 zatvorené 116 dní a následne sa obmedzila práca a tržby ich hlavných dodávateľov, teda distribučných spoločností.

Tie vo veľkej miere ovplyvnil aj výpadok amerických „blockbusterov“, ktorých premiéry boli presunuté na rok 2021, uviedla Únia filmových distribútorov Slovenskej republiky na adresu vplyvu pandémie na miestny filmový trh. „Celková návštevnosť v slovenských kinách v roku 2020 bola
2 364 814 divákov, slovenské filmy videlo 775 487 divákov,“ dodávajú oficiálne štatistiky. Pritom v roku 2019 do slovenských kín prišlo viac než 6,5 milióna divákov.

A v Česku bola situácia ešte krutejšia. Návštevnosť medzi rokmi 2019 a 2020 klesla takmer o dve tretiny, z viac než 18,3 milióna len na 6,4 milióna, ako vyplýva z údajov českej Únie filmových distribútorov.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa