Bola to práve taiwanská spoločnosť HTC, kto vyrobil prvý smartfón s googlovským operačným systémom Android a zakrátko sa na veľkých trhoch s Applom delil o prvé priečky v rebríčkoch predajov šikovných mobilov. Dnes sa HTC nevie pozviechať z jedného nevydareného kvartálu za druhým a aj skalní fanúšikovia začínajú mať obavy.

Podarí sa mu comeback alebo odíde na večnosť? Nech už odpoveď bude akákoľvek, z vrcholu rebríčka smartfónových dodávateľov ho už dávnejšie vytlačili čínske značky ako Oppo a Vivo. Z tejto krajiny prichádza viacero výrobcov, ktoré na smartfónovom trhu udávajú tempo.

Prototyp ázijského sna

Pokiaľ ide o HTC, finančné výsledky a aj trhový podiel mu idú nižšie a nižšie už od roku 2013. Najnovšie to však vyzerá na zásadné zemetrasenie. Buď sa HTC výrazné zmení, alebo sa bude definitívne „porúčať“. Začiatkom júla vedenie spoločnosti oznámilo, že prepustí 1 500 zamestnancov, takmer štvrtinu všetkých ľudských zdrojov. Pred rokom pritom HTC prišlo o dve tisícky inžinierov pri čiastočnej akvizícii zdrojov a patentov Googlom za 1,1 miliardy dolárov. Ešte pred piatimi rokmi pre HTC pracovalo 19-tisíc ľudí.

Je to jeden z dôsledkov finančných výsledkov za uplynulý finančný kvartál (skončil sa v máji). HTC oznámilo stratu v prepočte 146 miliónov eur. Tržby vo výške 247 miliónov znamenali medziročný prepad o 40 percent. A ani ten vlaňajší kvartál nebol pre akcionárov žiadna dobrá správa. Analytici odhadujú mierne zlepšenie – inými slovami, spomalenie pádu. Ibaže to stále nie je to, čo fanúšikovia firmy očakávajú.

Príbeh HTC je prototyp ázijského sna, ktorý nemá ďaleko od začiatkov Applu a Microsoftu. Peter Chou, vyštudovaný elektrotechnický inžinier s obchodným duchom, v roku 1997 založil spoločnosť High-Tech Computer. Jeho biznisovou partnerkou bola Cher Wang – dcéra čínskeho veľkopriemyselníka priniesla potrebnú finančnú podporu.

Prvotný zámer bol vyrábať notebooky. Tým už dieru do sveta nespravili, správnou cestou sa ukázal omnoho mladší segment PDA a neskôr chytrých telefónov s dotykovou obrazovkou. Najprv ich vyrábali len pre iné spoločnosti, napríklad pre Compaq a Orange. Prvé logo HTC sa na mobiloch objavilo v roku 2006.

HTC hľadalo druhý pilier biznisu, vsadilo na virtuálnu realitu

So svojimi mobilmi sa HTC výraznou mierou postaralo o to, že smartfóny 

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa