Spoločnosti zbierajú rôzne dáta: z výrobných liniek, zo sociálnych sietí, generujú dáta o financiách, zákazníkoch, kvalite dodávaných služieb či produkovaných výrobkoch, dokonca aj dáta o pohybe ľudí. V súčasnosti sa už pracuje aj na zbere dát o hluku, emisiách a ovzduší vo fabrikách a ich okolí.

Správne a efektívne

Ak hovoríme o zbere dát v priemysle, prvou výzvou je spracovanie veľkého množstva dát (Big Data). Tie musia byť uložené tak, aby umožňovali ich efektívne okamžité alebo budúce spracovanie. Nesprávne zvolený formát dát môže výrazne skomplikovať ich spracovanie, ktoré môže byť následne výpočtovo náročné, a teda pomalé a neefektívne. Podobne, ak sa ukladajú zbytočne duplicitné dáta, nastane problém s ich množstvom. Pri zbere a vyhodnocovaní je rovnako nesmierne dôležité dbať na to, aby dáta s ktorými sa pracuje, boli pravdivé a interpretované správne.

V súčasnosti je väčšina generovaných dát neštruktúrovaná a má veľký objem. Tieto dve charakteristiky komplikujú konvenčné relačné databázové systémy na spracovanie, uchovávanie, analýzu a archiváciu väčšiny súčasných denne generovaných dát. Nárast objemu dát je priamo úmerný technologickému pokroku či už vo výrobe alebo v operatíve, financiách. Dnes už existuje široká paleta IT systémov a aplikácií, ktoré vedia efektívne zbierať, spracovávať, vyhodnocovať a uchovávať dáta. Pri ich správnom výbere je dôležité zvážiť očakávania, na aký účel sa budú dáta zbierať a vyhodnocovať.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa