Najmä ak jeho podstatnú časť tvoria záväzky, ktoré sú dávno po lehote splatnosti. Ku koncu vlaňajška predstavovali viac ako 527 miliónov eur. Jednoznačne najviac zdravotnícke zariadenia dlhujú dodávateľom liekov a zdravotníckych pomôcok. Každoročne sa to uvádza aj v Informácii o vývoji dlhu v rezorte zdravotníctva, ktorú rezort predkladá vláde. Ide o viacero spoločností, ktoré dohromady držia zhruba polovicu všetkých pohľadávok voči nemocniciam.

Na trhu sú však aj subjekty, ktoré samy osebe vlastnia pohľadávky presahujúce či blížiace sa k sto miliónom eur. Najväčšími štátnymi veriteľmi sú Sociálna poisťovňa či Národná transfúzna služba. Súkromným je firma Magellan Central Europe, ktorej akcionárom je medzinárodná Banca Farmafactoring Banking Group. Gro jej biznisu tvorí odkupovanie pohľadávok od dodávateľov, ktorí už viac nechcú alebo nemôžu čakať, kým im dlhy splatia samotné nemocnice.

Sociálnej poisťovni aktuálne zdravotnícke zariadenia rezortu dlhujú 149 miliónov eur. Dlh tvorí šesť univerzitných a fakultných nemocníc, ktoré neuhrádzajú odvody za svojich zamestnancov. Hovorca poisťovne Peter Višváder uviedol, že zdravotníkov sa táto situácia nedotkne. Keď im vznikne na to nárok, dávky im napriek tomu poisťovňa vyplatí.

Štát len preleje peniaze

Doteraz po každom oddlžení nesplatené záväzky nemocníc každoročne rástli

Počas vlády Ivety Radičovej bola poisťovňa pripravená dlhy nemocníc vymáhať aj prostredníctvom exekúcií. V súčasnosti sa nič také nedeje. „Aktívne vymáhame svoje dlhy. Nespoliehame sa na oddlženie, ale vzhľadom na to, že ide o zdravotnícke zariadenia, zákonom sú obmedzené možnosti vymáhania týchto dlhov,“ uviedol TRENDU P. Višváder.

Štátna inštitúcia však zrejme skôr prižmúri oko nad dlhom inej štátnej inštitúcie. Ťažko si inak vysvetliť, prečo napríklad žilinská Fakultná nemocnica dlhuje Všeobecnej zdravotnej poisťovni (VšZP) vyše 520-tisíc eur a Dôvere a Unionu ZP ani euro. Tento dlh vznikol za štvrť roka a nemocnica v Žiline je v súčasnosti jediným dlžníkom VšZP z radov univerzitných a fakultných nemocníc.

Pre zdravotnícke zariadenia, ktoré nemajú dostatok peňazí, je oveľa menším zlom nezaplatiť odvody ako napríklad nenakúpiť lieky. Pacientom totiž musia garantovať dostupnosť zdravotnej starostlivosti. Štátne nemocnice dlhujú aj Národnej transfúznej službe, ktorá im dodáva krv – aktuálne 31,3 milióna eur –, no netreba zabúdať, že aj tá je štátna.

Sociálna poisťovňa aj Národná transfúzna si môžu byť viac-menej isté, že im štát dlhy nemocníc nakoniec preplatí. Fakticky len preleje peniaze zo spoločnej štátnej kasy do ich. Tak to bolo aj po minulé roky.

Rovnaké práva veriteľov

Najväčšieho súkromného veriteľa nemocníc Magellan, naopak, pri posledných oddlženiach obchádzali. Keďže spoločnosť získala 

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa