"Neviem si to predstaviť. Hlas je premaľovaný Smer a Smer sme vylúčili," odpovedal cez víkend Richard Sulík na otázku moderátora TA3, či si vie predstaviť spoluprácu s Hlasom.

Častá novinárska otázka o tom, s kým by išli alebo nešli politici po voľbách do vlády, zabila už niekoľko nádejných koalícií. Každá z nich by bola v niečom problematická, ale pre Slovensko lepšia než to, čo nakoniec vládlo namiesto nej. Príkladom je koalícia Fico – Mečiar – Slota po voľbách v roku 2006.

Voličov však možné povolebné rošády zaujímajú viac než predvolebný program. Je v tom istá reality šou, ale zároveň je to jedno z kľúčových kritérií na zhodnotenie morálnych kvalít kandidáta. A preto sa novinári túto otázku pýtajú aj tri roky pred voľbami.

Precedens z tohto pohľadu vytvorilo vajatanie Rada Procházku pred voľbami v roku 2016 okolo spolupráce so Smerom. Stálo ho to najskôr premiérsku stoličku a neskôr aj celoživotnú reputáciu. Vtedy mu ešte nebolo jasné to, čo druhým už áno. So Smerom sa v žiadnom prípade nevládne. Nenávisť k Smeru bola a stále je jednou z hlavných hybných síl na domácej politickej scéne.

Lenže čo s Hlasom, ktorý v preferenciách raketovo rastie na úroveň najlepších čias svojho predchodcu?

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa