Často sa pýtame, prečo ho jednoducho nepostaví štát a musí sa do toho „pchať“ občianske združenie. Skúsme si teda pripomenúť, ako štát stavia. Na úvod treba zdôrazniť, že za posledných 30 rokov nevznikol zo strany štátu ani len náznak snahy vybudovať Národné kultúrne a kongresové centrum (NKKC). Prečo by mal štát prejaviť záujem práve teraz?

Tlak v súčasnosti pramení zo strany verejnosti a je podložený rozsiahlou štúdiou. Tá konečne dokazuje, ako Slovensko a Bratislava absenciou NKKC strácajú. Odpoveď na otázku, prečo by chýbajúce centrum nemal stavať sám veľký štát, nám dá nahliadnutie do histórie štátneho budovania.

Nový Istropolis, námestie
Neprehliadnite

Bratislava chce byť centrom svetových kongresov, ročne stráca 85 miliónov

Spomeňme si na veľké projekty, akým je napríklad Národný futbalový štadión (spolupráca štátu a investora) či nemocnica na Rázsochách. Prvý projekt je značne predražený, z druhého nezostal kameň na kameni. Za 30 rokov z nemocnice Rázsochy postavili len hrubú stavbu. Navyše za ďalšie ťažké milióny „nemocnicu“, do ktorej štát nalial obrovské sumy, zbúrali.

Do tretice nemôžeme vynechať ani to, že nové Slovenské národné divadlo stavali dlhých 27 rokov. Uvedené príklady sú len zrnkom piesku na staveniskách projektov, ktoré sa štát rozhodol vybudovať a ktoré sa buď spolitizovali, predražili, alebo ich nepostavili vôbec.

Ak vznikne spolupráca štátu a tretieho sektora, vytvorí to väčší predpoklad na transparentnosť a odbornosť projektu
 

Podobný scenár hrozí aj pri vybudovaní Národného kultúrneho a kongresového centra. Projekt nadobudne politický charakter, hrozí jeho predlžovanie, predraženie a netransparentnosť pri výmene vlád.

Naopak, ak vznikne spolupráca štátu a tretieho sektora, vytvorí to väčší predpoklad na apolitickosť, transparentnosť a odbornosť celého projektu. Štát pri tejto spolupráci nič nestratí, naopak, môže len získať.

TREND: ING. PETER LUKEŠ
Neprehliadnite

Kongresovú halu postavíme aj bez štátu. Otázna bude jej veľkosť

Záujmom správy tretieho sektora a spoluúčasti štátu bude čo najrýchlejšie dokončenie prvého kultúrneho stánku, ktorý by do rozpočtu priniesol ďalšie milióny a zapísal Bratislavu na mapu medzinárodných kongresov a podujatí.

A čo súkromný sektor? Takmer všetky kultúrne a kongresové centrá sú pre súkromníkov nerentabilné a často vytvárajú stratu. Preto musí existovať alternatívne riešenie, ale štát v tom nemôžeme nechať osamote.